10.08.2024
Komerční sdělení
I s developery se dá vyjít! Příkladem je právě tato novostavba rodinného domu, v němž developer umožnil zasáhnout do interiéru ještě v době příprav, proto bylo možné v poměrně velké míře přetvořit dispozici podle přání klientů. O jeho atraktivní vzhled se zasloužila architektka Veronika Pánková.
v domě byly kompletně změněny koupelny, z kuchyně zmizela spíž, která kuchyň uzavírala vůči jídelně a obývacímu prostoru. Naopak prostor pod schody architektka využila pro komoru, u hlavní ložnice vytvořila velkou šatnu a na chodby přidala úložné prostory.
Foto: Lukáš Hausenblas
Majitelé ji oslovili na základě doporučení známých a souznění s jejími předchozími realizacemi. „Tak jako to bývá vždy, styl architekta si musí sednout s představou klienta, jinak to fungovat nebude. Oba klienti byli ve stylu interiéru za jedno, nechtěli používat čistě světlé materiály a mít interiér bez kontrastů a tlumených barev. Zadáním byl interiér spíš tmavší, ale vyvážený, aby nepůsobil nehostinně.
Foto: Lukáš Hausenblas
Klienti mají rádi i industriální prvky, tíhli spíš k minimalismu s přihlédnutím k praktičnosti a nadčasovosti. Od domu očekávali zvětšení svého životního soukromého prostoru, dříve bydleli v bytě, ale oba vyrůstali v rodinném domě se zahradou. Už od začátku jsme v mezích toho, co developer umožnil, dům se zahradou maximálně propojili,“ uvádí architektka Veronika Pánková a dodává: „V projektu například nebyl odsuvný HS portál mezi obývacím prostorem a navazující terasou, která plynule přechází v zadní soukromou část zahrady.
Foto: Lukáš Hausenblas
Terasa s pergolou, její proporce, materiály a návaznost na bazén a zbylé povrchy byly rovněž součástí řešení, aby vše vzájemně fungovalo. Důležitým aspektem interiéru bylo také vytvoření dvou plnohodnotných pracoven. Klienti si berou práci často domů nebo pracují z domova a oba pro svou práci potřebovali samostatnou pracovnu, kam by se mohli v případě potřeby zavřít anebo třeba kupit papíry na pracovní stůl bez toho, aby na ně měli výhled od jídelního stolu.“ Za opravdu důležitý prvek ve dvoupodlažním rodinném domě považuje architektka místo, které není vůbec vidět, ale používá se téměř denně – shoz prádla. V tomto domě se přes kompletní úpravu dispozice hlavní koupelny podařilo shoz realizovat přímo z prostoru mezi sprchou a vanou do technické místnosti vedle pračky.
Foto: Lukáš Hausenblas
Díky shozu, který bylo třeba skrýt, tak vznikl blok obsahující další praktické prvky, jako je zděné sedátko v rámci sprchy, skryté odkládací poličky za příčkou, úložný prostor na kosmetiku a ručníky a nika s poličkami u vany. „S léty nabitou praxí nevnímám věci, které se dají někde koupit a postavit do prostoru, jako zajímavosti, a už vůbec ne vychytávky. Vše začíná kvalitním návrhem dispozice, aby vše mělo své místo a vše fungovalo jak technicky, tak uživatelsky.
Foto: Lukáš Hausenblas
Zejména návrh elektroinstalace v dnešní době ukousne nemalé sousto z celkového času návrhu. Ale vždy bude nejdůležitější, aby se ve výsledném interiéru příjemně žilo ať už ráno při spěchu do práce, nebo večer poklidněji třeba se skleničkou vína u barového sezení. Barové sezení v tomto domě mělo být opravdu barové, s kovovými tyčemi pro možnost zavěšení vinných skleniček, s více druhy podsvícení pro možnost volby atmosféry.
Foto: Lukáš Hausenblas
Praktickým řešením je pro mě třeba taková drobnost jako magnetická stěna v rámci kuchyně pro možnost připíchnutí čehokoliv, na co nechcete zapomenout nebo mít chvilku na očích, ale ne v rámu na stěně,“ vysvětluje architektka. Za zmínku stojí i úprava dispozice patra tak, aby se v rámci komunikační chodby vytvořil úložný prostor na ručníky a lůžkoviny, aby nemusely být v šatně u ložnice, kde často nešťastně končí. Po delší době užívání domu si majitelé cení velké šatny u ložnice i prostorné kuchyně s žádaným barovým sezením a rovněž i rozvržení a praktičnost koupelen. „Pro mě byl hodnocením mé práce okamžik, kdy mě klienti pozvali na oběd a předali mi obrovskou kytici s poděkováním, že se jim v domě krásně žije,“ vyjadřuje potěšení Veronika Pánková.
Foto: Lukáš Hausenblas
Barové sezení v tomto domě je opravdu barové, s kovovými tyčemi pro možnost zavěšení vinných skleniček i s více druhy podsvícení pro možnost volby atmosféry.
Na podlahách i stěně v kuchyni a za krbovými kamny je použita betonepoxidová stěrka. Na spodní části kuchyňské sestavy nábytku je dubová dýha, upravená černým olejem. Pracovní desku tvoří kompaktní laminát značky Arpa. Kovové podnože jídelního stolu i barové židle nesou českou značku Master and Master, stejně tak od české značky TON jsou jídelní židle Again.
Ing. arch. Veronika Pánková
architektka
„Celý interiér vychází z mého vnímání klientů, jejich přání, životního stylu a z naší vzájemné diskuze. Tím, že byl dům stavěný developerskou společností, měl své limity, přesto se podařilo vytvořit prostředí, kde se z domu stal domov,“ zmiňuje Veronika Pánková, pro niž je její profese vášní a radostí. Od mala věděla, že vymýšlení a tvoření prostředí, které nás obklopuje, je něco, co ji nikdy nepřestane fascinovat a bavit.
Po studiu pražské architektury
na ČVUT, stáži v zahraničí a několika letech zkušeností ve větších ateliérech založila vlastní studio VEPA Architecture.