24.08.2020
připravila: Jana Polomová
Nejvyšší patro sto let staré továrny, původně určené pro montáž a prezentaci automobilů, dlouhodobě fungovalo jako bydlení. Nebo spíš nefungovalo...
Majitelé proto oslovili studio Vladimir Radutny Architects a vznikl loftový byt, který naplňuje potřeby současného životního stylu, aniž by popíral svůj industriální prapůvod.
Foto: archiv redakce
Příliš vysoké stropy, velkorysá rozloha, přiznaný beton i původní cihlové obložení dohromady tvoří pocitově odosobněný prostor, který může na člověka působit až stísňujícím dojmem. Prioritou autorů rekonstrukce Vladimira Radutnyho, Ryana Sarrose a Fanny Hothan proto bylo kromě důrazu na funkční řešení především výrazně utlumit tento dojem. Interiéru sice ponechali vzdušnost a doslova nepokrytě přiznali jeho průmyslový původ, ale změkčili ho a prosvětlili.
Foto: archiv redakce
Původní konstrukci včetně schodiště zcela odstranili a vestavěli do prostoru několik modulů, z nichž nejzásadnější je ten, který tvoří a zároveň propojuje jednotlivé výškové úrovně bytu. Vyroben je celý ze dřeva, stejně jako platforma v hlavním obytném prostoru, která organizuje jednotlivé funkční zóny a poskytuje jasný rámec pro intimnější uspořádání nábytku i speciální místo pro rostliny. Tato vyvýšená plošina, na které je umístěna kuchyň, také umožňuje vychutnávat si při přípravě jídla výhled na nejznámější městskou ulici Michigan Avenue.
Foto: archiv redakce
Ložnice se nachází v obdélníkovém modulu zvenku potaženém černou ocelí, který je umístěn dál od obvodu bytu pro lepší kontrolu hluku a teploty. Má přímý vstup do koupelny a od denní části ji dělí posuvné skleněné dveře. Ze dvou stran je pokryta vestavěnými skříněmi v bílém matném provedení, další plochy včetně stropu pokrývá dubové obložení. Vnější část modulu obrácená do obývacího pokoje ukrývá za skládacími dveřmi televizi. Úložné prostory jsou strategicky rozptýleny po celém prostoru, aniž by ho vizuálně zahlcovaly.
Foto: archiv redakce
Architektonické studio Vladimir Radutny Architects přistupuje zodpovědně nejen k danému prostoru a nárokům investorů, ale také k životnímu prostředí. V tomto projektu se to projevilo například při využití orientace a slunečního záření – vznikly zde nové průhledy a okna přivádějící více přirozeného denního světla. Veškeré umělé osvětlení využívá LED zdroje. Sníženou spotřebu vody zajišťují baterie s nízkým průtokem a hojně použitý dub má certifikaci FSC.
Foto: archiv redakce
Ve vyšších úrovních bytu se nachází pracovna majitelů a ložnice pro návštěvy, z níž je vstup na rozlehlou terasu s výhledem na majestátní panorama města Michigan. Celkově toto řešení poskytuje dostatek otevřeného prostoru pro setkávání i soukromá zákoutí. Tyto meandrující prostory jsou sofistikovaně rozmístěny v původně rozlehlé hale a sestaveny tak, aby dohromady tvořily jeden soudružný domov uvnitř surového průmyslového pláště.
WWW.RADUTNY.COM