13.09.2021
připravila: Jana Polomová
Rekonstrukce staré usedlosti spočívala z velké části v postupném odhalování nánosů časů, pod kterými architekti ze studia ORA objevili původní formy fascinujícího objektu, aby je znovu přivedli k životu nečekaně svérázným způsobem.
Projekt zvaný Dům v ruině je podle jejich slov „manifestem, jak je možné zacházet se starými domy“. Ohleduplně naplňuje současné nároky, a přitom zachovává autenticitu i bez dogmat ryze památkářského přístupu.
Foto: Boysplaynice
Mladý architektonický ateliér ORA (originální regionální architektura) každou svou realizací potvrzuje mimořádnou schopnost citlivě uchopit – často po desetiletích nejprve odkrýt – genia loci původního objektu a zároveň dostát aktuálním estetickým i funkčním nárokům. Daří se mu tak tvořit nečekaně harmonická spojení uspokojující obdivovatele historické i moderní architektury, kteří se jinde rozcházejí.
Foto: Boysplaynice
Dům na konci obce Zadní Arnoštov v Pardubickém kraji byl původně hospodářskou usedlostí, která byla během minulého režimu přestavěna na sýpku. Interiér byl tedy v podstatě vyrabován a velmi hrubě přestavěn pro specifický účel, práce architektů proto v první fázi projektu spočívala především v ohledávání celého prostoru a „čtení“ spárů, nik, výstupků a dalších pozůstatků, z nichž postupně začaly vystupovat původní formy.
Foto: Boysplaynice
„I takhle osekaný dům, dá se říci abstrahovaný, ale neztratil nic ze své velkoleposti. Právě naopak. Způsoby, jak je situovaný, jak se vzpíná k nebi a jak jeho syrová hmota odolává času, se ukázaly jako největší kvality. Byla to ruina ohlodaná až na kost. Z původního domu zbyla jen cihelná obálka se střechou. Společně se stavebníky jsme si kladli otázku, zda se máme kam vracet. Při jakékoliv snaze o tradiční opravu bychom o tenhle charakter ruiny přišli.
Foto: Boysplaynice
Relativně brzy jsme proto zavrhli spekulativní rekonstrukci původního stavu i jakékoliv další imitace. Navrhli jsme zafixovat stávající stav romantické ruiny a vstoupit do domu nově,“ vysvětlují autoři svou cestu ke stavbě domu v ruině. Nejprve tedy stavení opět zbavili jeho „vnitřností“ do maximální možné míry, vrátili mu dvě patra místo tří a tím i původní měřítko. Do stávající kulisy ruiny pak vestavěli zcela nový izolovaný dům naplňující současné energetické standardy.
Foto: Boysplaynice
Druhotně použité dřevěné konstrukce, které bylo možné zachovat, použili jako konstrukční prvky stropů a výměny v krovu. Kromě nezbytných nových materiálů se tedy podařilo použít i většinu původního materiálu, který byl jen architekty v rámci stavby přeskládán: „Dům v sobě spojuje nízké i vysoké. My jsme sem vložili další současnou vrstvu, která se svým účelem liší od všech předešlých. Mezi novou a původní strukturou je udržovaná větraná mezera, konstrukce se nedotýkají. Nová struktura je místy vůči staré lehce posunutá.
Foto: Boysplaynice
Okna nesedí úplně přesně na otvory ve staré zdi a stává se, že stará zeď je díky tomu přítomná i v interiéru. Dochází k vizuálnímu prolínání obou světů. Novostavba se skrze otvory ve staré zdi dere ven, naopak stará zeď skrze nová okna vstupuje dovnitř.“ Zahrada domu, jejíž hranice je pouze naznačena cortenovou branou a fragmenty suchých zídek, volně navazuje na své okolí, a stává se tak přirozenou součástí celé krajiny.
Foto: Boysplaynice
Objekt v současné době slouží k rekreaci majitelů a ke krátkodobým pronájmům. Hostům nabízí interiér o rozloze 360 m2 zahrnující kromě hlavního obytného prostoru spojeného s kuchyní také čtyři samostatné ložnice s vlastními koupelnami. A především radost z jedinečné architektury v obklopení krásy tiché krajiny.
Foto: Boysplaynice
„Dům v sobě spojuje nízké i vysoké. My jsme sem vložili další současnou vrstvu, která se svým účelem liší od všech předešlých. Mezi novou a původní strukturou je udržovaná větraná mezera, konstrukce se nedotýkají.“ „Okna nesedí úplně přesně na otvory ve staré zdi a stává se, že stará zeď je díky tomu přítomná i v interiéru. Dochází k vizuálnímu prolínání obou světů.“
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
ORA (Originální regionální architektura)
MgA. BARBORA HORA, Ing. arch. JAN HORA, Ing. arch. JAN VEISSER
„Jsme mladý architektonický ateliér se sídlem ve Znojmě. Zajímá nás prostor, který obýváme. Hlavním tématem je pro nás maloměsto a jeho kontext.“
ORA (ORIGINÁLNÍ REGIONÁLNÍ ARCHITEKTURA)
Rooseveltova 836/6, Znojmo / +420 724 760 810 / www.o-r-a.cz / dohromady@o-r-a.cz