09.02.2024
připravila: Libuše Lhotská
Původně si majitelé malého rodinného domku přáli jeho zvětšení přístavbou. Po několika náčrtech možných variant se ale nakonec rozhodli pro řešení bez kompromisů a zvolili cestu nového domu, ve kterém si budou moci dopřát velkorysejší prostory včetně relaxační zóny se saunou. Sjednocujícím prvkem celého domu je světlá dubová dýha.
Pro návrhářku společnosti JN Interier šlo o velmi zajímavý projekt, do kterého se musely promítnout někdy i rozdílné představy obou manželů. Hlavní slovo u zařizování kuchyně a obývacího prostoru měla paní domu. Obě se shodly, že k povrchu dřevěné dýhy, kterou si majitelka v domě přála, se bude skvěle hodit černá barva. Návrhářka jí doporučila lakovaný nábytek v extra matném provedení, které působí měkce a na jehož povrchu nezůstávají otisky prstů.
Foto: Lukáš Hausenblas
Černá barva se světlým dřevem vypadá elegantně a vyniká zejména v kuchyňské části, kde jsou tmavé plochy nábytku nejmarkantnější. Tuto kombinaci doplňuje šedivá barva použitá na pracovní desce, na desce jídelního stolu, na dlažbě a na některých stěnách. Dýhované a černé plochy kuchyňského nábytku pohledově neruší úchyty, které jsou zafrézované do korpusu. Na pracovní ploše kuchyně je použitá keramická deska s elegantní tloušťkou 1,2 cm a stejný dekor má i silnější deska na jídelním stole.
Foto: Lukáš Hausenblas
Atypickou součástí kuchyně je akvárium, které si přál do sestavy zakomponovat majitel. Návrhářka se ale musela vypořádat s požadavkem, aby byl písek v akváriu ve stejné úrovni jako pracovní deska a aby v jeho horní částí nebyl viditelný poklop, nýbrž jen skleněné stěny. Pro tento účel vymyslela skrytou kovovou konstrukci, ve které se našlo místo i na ukládání akvaristických pomůcek. Krycí prvek působí nevšedně a z pohledu od obývací části vypadá, jako by levitoval. Celé provozuschopné řešení se podařilo vytvořit také díky možnostem společnosti JN Interier, která je vzhledem k vlastní výrobě schopná pružně reagovat i na zcela atypické požadavky.
Foto: Lukáš Hausenblas
Kombinace matné černé a světlého dubového dřeva se prolíná i do dalších částí domu. Protože šedá velkoformátová dlažba působila na majitele příliš chladně, přáli si, aby se obývací část nějakým způsobem opticky zateplila. Proto jim designérka navrhla obložení některých stěn dýhou, která je použita i na nábytku. Stejné barevné řešení má i pracovna, do které si majitel přál zakomponovat vitríny na ukládání svých sbírek. Při zařizování této místnosti bylo třeba počítat s velkými překlady, kterým návrhářka přizpůsobila horní linie nábytku. Odpočinkovou část s pohovkou lemují knihovny s výklopnými dvířky, které celkové řešení sjednocují.
Foto: Lukáš Hausenblas
Požadavek dostatku úložných prostor se podařilo splnit velkou skříní v chodbě a několika předělovými prvky. Bíle lakovaný nábytek oživují úchyty z dubové překližky. Další úložné prostory poskytuje sestava skříní v chodbě u ložnice.
Foto: Lukáš Hausenblas
V novém objektu mají majitelé k dispozici dvě koupelny – běžnou a relaxační, které dominuje podsvícený kámen Patagonia. Pod ním je masivní lavice s úložným prostorem, která je namořená do stejného odstínu, jako má dřevo použité v sauně. Pohodu při odpočinku tu umocňuje intimní světlo z podsvíceného kamenného obložení.
Foto: Lukáš Hausenblas
Veronika Murínová
designérka
Autorkou návrhu je Veronika Murínová, která pracuje jako designér a projektant. Navrhování interiérů se věnuje 13 let a nyní již sedmým rokem pracuje pro společnost JN Interier, kde přicházejí stále nové výzvy i zkušenosti. Oceňuje, že díky modernímu výrobnímu závodu, který tato společnost vlastní, má při navrhování velkou svobodu a může každý projekt řešit zcela individuálně a na míru možnostem i představám klienta. Tuto možnost vnímá nejen jako benefit, ale také jako závazek s ohledem na estetiku, funkčnost i bezpečnost celého řešení. Spokojeni jsou i klienti, kteří se do studia vracejí s novými zakázkami a s nimiž někdy i přeroste pracovní vztah v přátelský.
Foto: Lukáš Hausenblas