28.04.2025
připravila: Anna Martinková
Dům v Okrouhlé vystoupil jako první z virtuálního světa typizovaných modulárních dřevostaveb Cake Houses, aby se usadil v reálné krajině Novoborska a přijímal se svou rodinou všechno to, co opravdový život přináší. A samozřejmě aby i jako správný průkopník vydláždil cestu dalším „dortíkům“, díky nimž bude krajina české architektury zase o trošku sladší.
Honza a Pavel jsou kamarádi od mladických let, kdy spolu pinkali volejbal v dresech TJ Lokomotiva Česká Lípa. A tak když Honza s manželkou Kateřinou zakoupili pozemek ve svém rodišti, aby zde vybudovali vlastní domov, obrátili se na Pavla, jednoho ze zakladatelů Cake Houses. Ten se v té době již pilně věnoval projektu a nabídl jim možnost stát se prvními pokusnými klienty typového řešení a prvními majiteli prototypu, na němž měly být v praxi prověřeny všechny koncepční, architektonické a stavební principy.
Foto: Alex Shoots Buildings Lákavá nabídka získala brzy jasnější kontury v podobě několika návrhů odpovídajících zadané dispozici se třemi ložnicemi, dvěma koupelnami, velkým obývacím pokojem s převýšeným prostorem a otevřeným schodištěm. Po několika schůzkách a prohlídkách domu ve virtuální realitě následoval výběr finální verze.
Foto: Alex Shoots Buildings
Byl jednou jeden domeček, …
Podstatou všech Cake Houses je jakýsi archetyp domu typického pro českou krajinu, který vychází z klasického tvarosloví jednopodlažních stavení se sedlovou střechou. Zároveň jsou však přizpůsobeny potřebám a estetickým nárokům 21. století. I z toho důvodu má dům podobu střízlivé dřevostavby, v tomto případě opláštěné šedě lazurovaným modřínovým dřevem. Dalším důležitým atributem jsou velkorysá okna, která odlehčují monolit fasády, propojují interiér s exteriérem a umožňují obyvatelům se mezi oběma sférami volně pohybovat.
Foto: Alex Shoots Buildings
Maximum prostoru
Vzhledem k relativní kompaktnosti stavby usilovali architekti o vytvoření maximálního dojmu prostoru i vzdušnosti, čehož dosáhli částečným otevřením centrálního prostoru obývacího pokoje až do hambalkového krovu nebo oddělením prostoru zádveří skleněnou stěnou s textilním závěsem. Zbytek přízemí věnovali ložnici s en suite koupelnou a průchodu atypickým nábytkem s velkým úložným prostorem. Kladli přitom důraz na to, aby vstup do domu nebyl „zazděn“ žádnými zbytečnými příčkami chodeb a technických místností. V patře pak našly své místo zbývající dvě ložnice se samostatnou koupelnou a galerie variabilně využitelná k odpočinku nebo k dětským hrám.
Foto: Alex Shoots Buildings
Home frugality
Prostor a vzduch tu nelevitují ve vakuu jako prázdné fráze. Stojí v základu celé filosofie Cake Houses, která se odráží i ve strategii minimalistického pojetí interiéru, neplýtvání jeho potenciálem a naopak v jeho vyzdvižení s pomocí kvalitních materiálů, potažmo pečlivě vybraných kousků nábytku. Proto bylo v přízemí použito na podlahy přírodní marmoleum v tlumeném mentolovém odstínu a v patře dubová podlaha. Výroba veškerého atypického nábytku byla svěřena místnímu truhláři a důraz na lokální zdroje byl uplatněn i při výběru solitérů, který v mnoha případech pochází z produkce českých firem. V tomto případě řešili architekti veškeré interiérové vybavení téměř až po doplňky. Jak podotýká jeden z autorů, Matyáš Švejdík, „návrh interiéru je možné řešit do různých stupňů dopracování. Někdo chce pomoci třeba jen s povrchy a jiný si rád nechá poradit i s nábytkem. Takže je to variabilní a záleží vždy na konkrétní domluvě. V rámci architektonické studie každopádně nějaký koncept a ideu interiéru už zhmotňujeme do vizualizací.“
Foto: Alex Shoots Buildings