11.04.2024
Komerční sdělení
Pokud byste kolem tohoto domu procházeli, patrně byste jej minuli bez povšimnutí. Ze strany ulice je totiž redukován na vysokou zeď z pohledových betonových tvárnic. Nejen proto, aby se život v domě obešel bez zvědavých pohledů kolemjdoucích. Ale hlavně proto, aby se mezi ní a druhou kolmou zdí, do ticha zahrady a slunci vstříc, mohl rozvinout nápaditý vějíř promyšlený do každého detailu.
Rodinný dům z pera zkušených architektů Jána Stempela a Jana Jakuba Tesaře, vzniklý ve spolupráci s Alešem Heroldem a statikem Šrůtkem, vyrostl v Malých Kyšicích v bývalé chatové osadě obklopené náručí křivoklátských lesů. Zelená je nejen lokalita, ale i celá koncepce domu, která je postavena na principu udržitelnosti a snaží se co nejefektivněji nakládat s přírodními materiály, elementy i přirozenými zdroji energie.
Foto: Filip Šlapal
Udržitelný základ
Z hlediska ohleduplnosti k životnímu prostředí není divu, že jako hlavní materiál pro konstrukci stavby bylo zvoleno obnovitelné dřevo. Její realizace se ujala společnost Timber Design+. Trámová konstrukce přirozeně kopíruje vějířovitý tvar domu a odhaluje konstrukční prvky do posledního detailu, včetně ocelových spojů a táhel, které se uplatňují jak v interiéru, tak v exteriéru.
Foto: Filip Šlapal
Přirozené teplo a světlo
Do konstrukce jsou vsazeny antracitové rámy s okny, které dohromady tvoří prosklenou zaoblenou část pomyslného vějíře. Prosklená stěna domu je situována tak, aby využívala přirozené cesty slunce od prvního do posledního paprsku. Pomocí přetažené střechy a horizontální clony, která chrání okna před letními poledními paprsky a v patře slouží i jako balkon, je dům zároveň před přemírou světla a tepla spolehlivě chráněn. Vedle pasivního stínění poskytují ochranu interiéru žaluzie instalované do trojskel, které mají díky kvalitnímu zpracování podobnou účinnost jako žaluzie venkovní.
Foto: Filip ŠlapalJihozápadní orientaci domu k přirozenému zdroji světla oceňují majitelé i v zimních měsících, kdy se teplo získané ze slunečních paprsků promítá v úspoře nákladů na vytápění. Tomu napomáhají i zmíněné odizolované stěny z betonových tvárnic, které mají schopnost akumulovat teplo a zároveň chrání stavbu z obou návětrných stran.
Ztichlý sál a zelená scéna
Srdcem domu je velkorysý obývací prostor s kuchyní a jídelnou v přízemní části, v němž jsou usazena technicistní krbová kamna s výměníkem tepla. Ta obtáčí schodiště, které plní podobnou úlohu jako komín – nechává přirozeně stoupat teplý vzduch k ložnicím v prvním patře. Celý interiér je zařízený minimalisticky. S výjimkou několika kusů solitérního nábytku se jedná o na míru vyrobené atypy symbioticky propojené s všudypřítomným trámovím a v případě ložnic navozující atmosféru lodních kajut.
Foto: Filip Šlapal
Minimalistický ráz interiéru zde působí jako ztichlý, potemnělý sál připravený na rozsvícení reflektoru a odhalení scény za prosklenou stěnou – bujné zahrady, která v každém ročním období, v každém počasí a v každé části dne rozehrává jiné představení.
Práce se zdroji
Lze snadno vytušit, že krajinářská architektka Lucie Vogelová z ateliéru Terra Florida nekalkulovala opět jen s estetickou stránkou okolní zeleně, ale zaměřila se i na její praktickou využitelnost. Dokonalým příkladem je koupací jezírko s vlastní kořenovou čistírnou, které optimalizuje využívání dešťové vody a může sloužit jako zdroj na zálivku. Vodní prvek v zahradě zároveň zvlhčuje vzduch a zpříjemňuje klima v bezprostřední blízkosti stavby.
Foto: Filip Šlapal Hospodárně je v domě řešena i voda sloužící k běžné potřebě. Veškerá voda je využita a minimálně dvakrát přináší užitek. Z pozemku do kanalizace neodchází žádný odpad. Stejně tak je v domě zpracováván odpadní vzduch, který v zimních měsících díky rekuperaci ohřívá čerstvý vzduch zvenčí.
Majitelé se nastěhovali do domu ještě před jeho dokončením, aby do něj vtiskli svou energii a spolu se zahradou jej zabydleli k obrazu svému. Nyní už si dům žije svým životem. S minimálními nároky na provoz. V perfektní symbióze s bující zahradou.
Foto: Filip Šlapal
Ján Stempel a Jan Jakub Tesař
STEMPEL & TESAŘ ARCHITEKTI
„Odpovědnost, služba a pokora jsou základními pilíři našeho myšlení. Nechybí nám odvaha, zvídavost a touha po nových řešeních. Cíl je vždy rozumný a výsledek bezchybný,“ uvádějí architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař. Jejich studio působí na české architektonické scéně od roku 2008 a na svém kontě má úctyhodnou řádku nejen rezidenčních projektů, ale i občanských staveb, jako je návštěvnické centrum u památníku v Letech u Písku nebo rekonstrukce maďarské ambasády na pražské Ořechovce. Za přestavbu historického mlýna si studio vysloužilo nominaci v České ceně za architekturu. Magazín Architect+ úspěšný tandem architektů opakovaně řadí mezi 100 top ateliérů. „Dům je pro nás jako dítě, nelze jej v žádné fázi odložit. Neopouštíéme jej ani po dokončení. Zajímá nás, jak dům slouží a stárne."
Foto: STEMPEL & TESAŘ ARCHITEKTI