01.03.2024
Komerční sdělení
Jak to dopadne, když si progresivní architektonické studio vezme do parády několik původních bytů s cílem vytvořit nový domov v historickém centru hlavního města? Této nové realizaci, pod kterou je podepsaný ateliér Skutek architecture, sluší jen jedno krátké uvedení: óda na adaptaci bytů se na Starém Městě pražském.
Byt v jednom ze staroměstských domů vznikl spojením několika menších, se společným zázemím, s chodbou a malou pavlačí. Cílem týmu architektů v čele s Ondřejem Dvořákem a Jiřím Matysem bylo vdechnout prostoru nový život a soukromému investorovi zde vytvořit zázemí pro jeho rodinu. Adaptace prostoru na jeden velký byt architektům umožnila spojit komfortní užívání s obnovením původního charakteru interiéru s dechberoucími výhledy na moře červených střech v samém srdci Prahy v blízkosti Staroměstského náměstí.
Živý prostor
Nová dispozice s hlavním pokojem a čtyřmi ložnicemi je vystavěna podél střední chodby na principu zónovaného půdorysu. Denní část s rodinným pokojem a kuchyní obrácenou do dvora je nejblíže vchodu. Kuchyň, jak tomu bývalo dříve, je samostatnou místností, ale spojení s pokojem je posíleno natolik, že nakonec spojuje prostor do jednoho funkčního celku.
Foto: Soukromý archiv
Klidová zóna
Klidnější část bytu s ložnicemi – hlavní ložnicí a dívčím, chlapeckým a dětským pokojem – je dál od vchodu tak, aby měl každý dostatek vlastního soukromí a prostor sám pro sebe.
Foto: Soukromý archiv
Do koupelny se vstupuje z původní dřevěné pavlače přes otevřený „předprostor“ s umyvadly, zatímco navazující část s vanou a sprchovým koutem je uzavřena v samostatné místnosti.
Foto: Soukromý archiv
Návrh dispozice myslí i na komfortní užívání v seniorském věku, pracuje totiž s případným umožněním základní bezbariérové přístupnosti, která zohledňuje nároky na pohyb a užívání osobami s menším pohybovým omezením, s chodítkem, či využívajících menší mechanický vozík.
Byt je mimo jiné také vybaven komorou a technickou místností s tepelným čerpadlem pro podlahové vytápění a chlazení stropů.
Historický odkaz
Prvky nově vkládané do interiéru jsou charakteristické jednoduchostí a střídmou barevností, jejich funkcí je zdůraznit dochované historické prostředí tak, aniž by ho přehlušily. Původní architektonické prvky byly buď zachovány, obnoveny, nebo nahrazeny replikami.
Foto: Soukromý archiv
Nábytek a vybavení byly navrženy přímo ve spolupráci s budoucími obyvateli tak, aby se ve svém novém domově cítili dobře, obklopeni blízkými i věcmi, které se jim líbí.
Foto: Soukromý archiv
O autorský atypový nábytek se postarala společnost KMB z Písku. Mezi solitérním nábytkem lze pak spatřit kousky od prémiových tuzemských i zahraničních značek, jako je například TON, Javorina, Polstrin, Zuiver, Pianca, Foscarini nebo Luceplan.
Foto: Skutek architecture1 dětský pokoj 2 dětský pokoj
3 dětský pokoj 4 obývací prostor
s jídelním stolem 5 vstupní chodba
6 technický prostor s čerpadlem pro podlahové vytápění 7 samostatná kuchyň s barovým posezením
8 hlavní ložnice 9 toaleta
10 toaleta 11 velká koupelna + WC
Ondřej Dvořák a Jiří Matys
architekti
Skutek architecture tvoří dvojice architektů –
Ondřej Dvořák a Jiří Matys. Dvacetiletou praxi ateliéru provází pestrost prací, kombinace s výukou a inspirativní spolupráce s dalšími ateliéry. Pro každý projekt architekti hledají funkční a výtvarnou podobu v kontextu místa a jeho paměti. Tvůrčí proces vychází z prověřování velkého množství prvních vizí a je veden snahou správně uchopit podstatu vztahů mezi lidmi a prostředím. Všechny projekty architektonického ateliéru jsou zpracovány jako precizní návody, jak představy uskutečnit ve vysoké kvalitě.
Foto: Skutek architecture