31.05.2021
připravila: Lenka Saulichová
Bez okouzlující minulosti by nevznikla tato poetická současnost – stylově zdařile namixovaný interiér v jemných světlých tónech.
Na ploše 65 m2, v polovině původního měšťanského bytu ve starém pražském domě z přelomu minulého století, se designérce Ivance Kowalski podařilo pro její klientku namíchat svěží koktejl bydlení k investičnímu účelu.
Foto: JAKUB KOMRSKA
V časech minulých se odehrálo mnoho nepříznivých událostí, které zasáhly nejen životní osudy lidí, ale poznamenaly i architekturu uplynulých století. To se stalo i v tomto případě. Polovina původního bytu byla velmi neuměle přizpůsobena a užívána jako samostatný byt. Rozměry je tak prostor interiéru, který neprošel téměř žádnou rekonstrukcí, určen jedné až dvěma osobám. Přestože se nacházel vybydlený a v zanedbaném stavu, naštěstí zůstaly zachovány původní prvky – okenní kličky, parkety i štukované stropy. Protože tu byly průchozí dva pokoje, bylo nezbytné radikálně změnit dispozici bytu tak, aby mohl být obývací pokoj situován v prostoru s nádherným rohovým arkýřem.
Foto: JAKUB KOMRSKA
Kvalitní materiály přežívají věky. To se často podaří dlouhá léta oknům či dřevěným podlahám. Tento dům se sice ještě nedočkal celkové řádné rekonstrukce, v ulici je snad poslední, ale chystá se výměna špaletových oken. Původní parkety se podařilo zachovat – zbrousit je a následně ošetřit bílým olejem, což srazilo jejich přírodní žlutohnědý odstín.
Foto: JAKUB KOMRSKA
„Záměrně jsem je nechala někde neopravené a s většími spárami, abych zdůraznila jejich stáří,“ přibližuje svůj krok designérka Ivanka Kowalski. Celý byt je vymalován v odstínu lomené teplé bílé barvy. Koupelna, WC a kuchyň jsou obloženy jedním z nejznámějších luxusních mramorů na světě – kararským mramorem. Některé z nich zdobí frézovaný 3D povrch. Veškeré kliky jsou mosazné, na oknech ty původní a na dveřích nové extravagantní.
Foto: JAKUB KOMRSKA
Vestavné prvky odrážejí dvojí tvář. Jednak tu, která odkazuje k původnímu stylu bytu, což je atypicky vyrobená sestava kazetových dveří a skříní u vstupu do bytu, a pak tu moderní – vestavné skříně v ložnici a část kompletně uzavíratelné kuchyně s bíle lakovanými frézovanými panely, kterou je za nimi možné zcela skrýt. Celek tím netratí na své praktičnosti, ale o poznání víc odhaluje svůj půvab. Vyniká tím jeho lehkost. Kromě solitérního nábytku bylo vše vyrobeno na míru podle návrhů designérky.
Foto: JAKUB KOMRSKA
Stejně tak bylo zhotoveno i sofa do arkýře, aby bylo možné jeho prostor využít pro jídelnu. Knihovna, která zabírá celou jednu stěnu, slouží příležitostně také jako pracovna. Jedna z polic je osazena ve výši pracovního stolu a je i hlubší.
Foto: JAKUB KOMRSKA
Aby interiér působil prostorněji, je koupelna otevřená do ložnice. Není přepažena žádnou stěnou, je zcela bez dveří a oddělená jen lehkým závěsem. Sprcha mizí za zdí obloženou mramorem. Při pohledu z ložnice není vidět sprchu ani umyvadlo. Klozet našel místo klasicky v samostatné WC místnosti za uzavíratelnými dveřmi.
Byt je poměrně malý, ale působí vzdušně. Snoubí originalitu i nadčasovost. Vyzařuje klid, čistotu a ženskou něhu.
Foto: JAKUB KOMRSKA***
IVANKA KOWALSKI
designérka
„Ráda bych upozornila na kuchyň, kterou jsem nechala vyrobit kompletně z mramoru. Nejen pracovní desku a obklad stěny za ní, ale i dvířka a čela zásuvek. K tomu bylo použito speciální technologie, kdy se mramorová deska zbrousí. Vznikne tak odlehčený sendvič a jednotlivé prvky z něj nejsou těžší než obvykle,“ vysvětluje nevšední krok svého návrhu autorka mnoha zdařilých a půvabných interiérů, která se po studiích matematiky na Karlově univerzitě v Praze a Oxfordské univerzitě v Anglii a následné kariéře v bankovnictví vrátila ke své první lásce – designu. Absolvovala prestižní Inchbald School of Design v Londýně a jako nejlepší studentka získala ocenění Interior Design Association Student Award. Prací na nesčetných interiérech a návrzích nábytku si Ivanka vytvořila svůj čistý moderní styl. Po přestěhování z Londýna působí už řadu let v Praze.
wwww.ivankakowalski.com