14.06.2021
připravila: Sabina Bařinová
Kouzlo kompromisu spočívá v tom, že když správně formulujete své možnosti, nemusíte mezi nimi vybírat. Naopak. Máte možnost je kombinovat. Neotřelou kombinací zdánlivě nezkombinovatelných protikladů vznikla i pestrá rekonstrukce jednoho z domků v singapurské čtvrti Sommervile.
Záměr, se kterým se designéři studia WY-TO v roce 2019 pustili do celkové rekonstrukce stavby, bylo vytvořit harmonické spojení udržitelného designu v kombinaci s důkladným pochopením potřeb a přání majitelů domu. V interiéru se jim tak povedlo zkombinovat průmyslové materiály se širokou škálou zářivých barev, díky čemuž bydlení získalo specifický charakter.
Foto: archiv redakce
JEDNOTA PROSTORU
Jako první přišlo na řadu sjednocení hlavního obytného prostoru. Původní příčky, které oddělovaly kuchyň od obývacího prostoru a schodiště, byly odstraněny. Uzavřené a vzájemně oddělené místnosti tak byly propojeny v plynulý a vzdušný prostor, což významně pozvedlo kvalitu žití a vytvořilo místo otevřené komunikaci a vzájemnému sdílení.
Foto: archiv redakce
To bylo koneckonců zcela nedílnou součástí zvoleného designového řešení, které si k ruce vzalo kontrastní prvky. Otevřený prostor v přízemí, kde se potkává porézní beton s leštěnou mramorovou podlahou a zářivě barevnými plochami, podtrhnul rozměrný policový systém. Ten po celé délce kopíruje zeď napříč obývacím prostorem a v kuchyňské zóně prakticky nepozorovaně přechází v kuchyňskou linku. Tím se designérskému týmu podařilo zcela nenásilně propojit prostor do jednoho vizuálně soudržného celku a s tím i vytvořit dostatek úložného prostoru pro všechny malé i větší nezbytnosti.
Foto: archiv redakce
Výrazná centrální vestavba získala významnou úlohu i v prvním patře. Jejím umístěním uprostřed prostoru došlo k maximálně funkčnímu rozdělení prostoru na ložnici a multifunkční pracovnu s potenciálem pro vznik ložnice pro hosty. Středový panel důmyslně skrytý za designem skříně totiž kromě dvou koupelen ukrývá i výklopnou postel a dělicí příčku k případnému oddělení pracovny od prostoru pro hosty. Díky velké barvené ploše, kterou vestavba představuje, je však velmi netradičním způsobem zachována soudržnost prostoru.
Foto: archiv redakce
SPEKTRUM BAREV
V případě této singapurské rekonstrukce se díky subtilnímu charakteru stavby samotné zářivé barvy přímo hlásí o slovo. Designéři pracovali s pestrou paletou výrazných barev, které využili především na nábytku a doplňcích.
Foto: archiv redakce
Barvy tak získaly zásadní význam při utváření prostoru společenských i čistě soukromých prostor, a zásadně tak formovaly dynamiku výsledné podoby rekonstrukce. Využití prostoru společně s maximální pozorností věnovanou detailům a volbě udržitelných řešení se u majitelů domu setkalo s úspěchem.
Foto: archiv redakce
Potěšila je v první řadě skutečnost, že autoři interiéru zohlednili tropické podnebí v lokalitě a návrhem vzájemně propojeného prostoru optimalizovali přirozené proudění vzduchu i rozptyl světla, což přispělo k nižšímu používání klimatizace i umělého osvětlení.
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
***
PAULINE GAUDRY a YANN FOLLAIN
ZAKLADATELÉ ARCHITEKTONICKO-DESIGNOVÉHO STUDIA WY-TO
Multidisciplinární studio WY-TO se může s trochou nadsázky pochlubit transkontinentálním dosahem. Kromě původní kanceláře v Singapuru, kterou Yann Follain založil v roce 2010, má totiž ještě druhou pobočku. Ta vznikla pod taktovkou Pauline Gaudry v centru Paříže, a to hned o dva roky později. Hlavním cílem této duality je posílit multikulturní portfolio obou kanceláří prostřednictvím čilých kulturních výměn na poli architektury a interiérového designu. Získaný nadhled týmy obou kanceláří využívají v rezidenčním, komerčním, uměleckém i muzejním sektoru.
Foto: archiv redakce
„Jádrem filozofie WY-TO je přesvědčení, že design musí sloužit své věci. Snažíme se proto navrhovat nadčasová řešení se zaměřením na kontext. V rámci udržitelného způsobu žití zároveň usilujeme o to, abychom minimalizovali negativní dopad na životní prostředí,“ prozradil Yann Follain.
FOTO: FRANK PINCKERS