22.05.2024
připravila: Lucie Spoustová
Vytvořit pro sourozence pokoj, který bude představovat jejich vlastní „kousek světa“ a občas taky pěknou opičárnu, kde se dá pořádně vyřádit!
Prostor, kde si mohou hrát si, učit se i relaxovat. Společně, ale i každý sám. Zhruba tak znělo zadání mladých rodičů, kteří chtěli pro své tři děti ve věku dvou, tří a šesti let pohodlný a zábavný pokojíček.
Foto: archiv
Jak to vidím
Ing. arch. Kateřina Horych
Atel!er
Foto: Ing.arch. Kateřina Horych
Komplikovaný prostor ve tvaru „L“ jsme rozdělili na spací, studijní a hrací část, která se do budoucna může proměnit ve třetí pracovní místo. I na malém prostoru
20 m2 jsme dokázali vytvořit plnohodnotný prostor pro tři sourozence. Proporce pokoje dovolila umístit spací modul s postelemi na patro pouze na nejdelší ze stěn. Oblouky fasády secesního domu jsou vlastně vnějším „otiskem“ do jeho vlastních útrob a vnášejí do pokojíku hravý motiv. Tato paralela exteriéru a interiéru nás velmi bavila a podpořili jsme ji návrhem minimalistické kobercové autodráhy, aniž bychom museli balancovat na hranici kýče.
Lůžka mají zabudovaný úložný policový systém, obklad zdi z děrovaného panelu pak umožnil tepelně odizolovat zeď přímo sousedící s exteriérem a současně může fungovat jako nástěnka na obrázky. Potřebu soukromí pomáhají dotvořit závěsy u každého z lůžek, prostor pod jedním z nich je vymezený ke hře, ale stejně tak dobře může sloužit jako alternativní spací prostor pro přespání kamaráda. Na spací část navazuje úložná skříň dělená na třikrát dvě části, součástí je zabudované zrcadlo, které je důležitým montessori prvkem, a popisovatelná magnetická tabule. Pracovní část s výškově nastavitelnými psacími stoly opakuje děrované obložení, stejný obklad využíváme i pro variabilní uspořádání lezeckých chytů. Jakmile děti povyrostou, je možné bez výraznějších zásahů do prostoru přeměnit horolezeckou stěnu na plnohodnotné třetí pracovní místo.