03.03.2023
připravila: Lucie Spoustová
Na samotě uprostřed chráněné přírody, několik kilometrů od nejbližší obce se nachází rodinný dům s prosklenou celou jihozápadní fasádou. Každý pokoj se tak stává soukromou pozorovatelnou nikde nekončícího panoramatu...
Rodinný dům se nachází v Krkonošském národním parku, což jeho obyvatelům skýtá ničím nerušený klid a zároveň i výhledy do okolní přírody s horským reliéfem. Tato skutečnost však měla vliv na projekt domu, jehož podobu bylo třeba konzultovat s ochranáři přírody a příslušnými úřady, které ji musely schválit. Pro návrh domu oslovili majitelé Ing. arch. Zdeňka Fránka z architektonického ateliéru Fránek Architects. My jsme se zajímali, jak celá realizace probíhala.
Foto: Petr Polák
Stavět uprostřed chráněné přírody není snadné. S jakými omezeními jste se museli potýkat?
Vzhledem k umístění stavby uprostřed chráněného území bylo třeba dodržet přísné regule jejího návrhu. Například nebylo úplně možné postavit dům na libovolném místě pozemku. Pro ulehčení jednání s úřady jsme proto šli ve stopě objektu, který zde původně stál a jehož půdorys nová stavba kopíruje.
Jak jste si poradili s terénem?
Spodní část objektu, jejíž základ tvoří železobetonová konstrukce, je zapuštěná do svahu. Ze severovýchodní strany, kde se nachází hlavní vchod domu, je tak zcela pod úrovní terénu, avšak z opačné, jihozápadní strany směrem od zahrady je přístupná. Hlavním vstupem se pak vchází do prvního nadzemního podlaží technologicky řešeného jako dřevostavba.
Zdá se mi to, nebo je dřevěná i střecha? Není to do horského podnebí risk?
Střecha domu je dle přísných požadavků na vzhled stavby, ale i z podstaty horského prostředí sedlového tvaru se strmým sklonem. Krytinu suplují lepené modřínové latě, které jsme zároveň využili jako fasádní obklad celého domu. Tím, že jsou latě lepené, nedochází k jejich kroucení a bez obav tak odolávají náročným klimatickým podmínkám horského prostředí.
Dům definují velké prosklené plochy. Jak jste si s nimi poradili technicky?
Celá jihozápadní strana domu je v obou patrech prosklená a každému pokoji otevírá ničím nerušený výhled do krajiny. Prosklení celých stěn bylo realizováno pomocí bezrámových oken značky Janošík, u kterých sklo zvenčí překrývá jejich nosné konstrukce. Fixní prvky jsou doplněné ve spodním patře francouzskými okny, umožňujícími vstup na zahradu, v horním patře pak HS portálem, vedoucím na balkón trojúhelníkového tvaru. Tyto otvíravé okenní prvky jsou vyrobeny z modřínového dřeva, takže ladí s vnějším obložením domu.
Jaké je dispoziční řešení interiéru?
O počtu místností, jejich funkci i designu měli majitelé od začátku jasnou představu. V podlaží přístupném hlavním vchodem se nachází obytná část s kuchyní, pracovnou, jednou ložnicí a hygienickým zázemím. Centrální obytná místnost je pak otevřena do krovu, ve kterém se nachází relaxační prostor pro meditaci a knihovna. Spodní podlaží, zapuštěné do svahu, pak slouží jako klidová část domu. Nacházejí se zde tři ložnice, koupelna s toaletou, prádelna a technická místnost. Jednotlivá podlaží propojuje točité schodiště.
Styl, ve kterém je interiér realizován, nese stopy skandinávské jednoduchosti. Bylo třeba o něm majitele přesvědčovat?
Celý prostor je zařízen velmi jednoduše a ve světlých barvách přímo na přání majitelů. Světlé polyuretanové stěrky na podlaze doplňují bílé stěny, ve stejném ladění jsou řešeny také koupelnové obklady, zárubně s interiérovými dveřmi a většina nábytkového vybavení. Účelně minimalisticky zařízený interiér nechává o to více vyniknout kráse panenské přírody za prosklenými stěnami, a tak maximalizuje vjem propojení interiéru s nekonečnou dálkou horské scenérie.
Foto: Petr Polák
Narodil se roku 1961 v Boskovicích. Po studiích na Fakultě architektury VUT v Brně působil na ÚHA v Blansku, v roce 1989 založil firmu Fránek Architects. V současné době se věnuje projekční, publikační a pedagogické činnosti doma i v zahraničí. Od roku 2012 do roku 2018 byl děkanem Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. Realizoval řadu výstav, mimo jiné v roce 2007 výstavu Perspektivy v Galerii Jaroslava Frágnera v Praze, 2011±2012 výstavu Útroby architektury v Domě umění města Brna, 2012 výstavu v Galerii CCC v Pekingu, 2016 výstavu Míra & měřítko v Galerii Jaroslava Frágnera v Praze, 2019 výstavu Mental Relief v Domě umění v Českých Budějovicích a v roce 2020 výstavu Figures v Galerii Jaroslava Sutnara v Plzni. V zahraničí přednášel na univerzitách v Gentu, Utrechtu, Hildesheimu, Novém Dillí, Pekingu, Santiagu de Chile, Mexico City, New Orleansu, Vídni a další.
Foto: Petr Polák