17.06.2022
připravila: Lenka Saulichová
Interiér moderního dvoupodlažního domu na okraji Prahy fascinuje přívětivostí a příkladnou harmonií. Proporcionalita, úměrnost i lad jsou patrné ze všech úhlů pohledu a v každém detailu. Zrod přátelského domova je originálním majstrštykem architekta Martina Franka ze studia Deconcept, který vznikl také díky dokonalému souznění s jeho majiteli.
Genius loci staré zástavby okraje Prahy v těsném sousedství lesa se vzrostlými borovicemi, byl impulsem pro stavbu nového domu. Okouzleni místem, kde se majitelům podařilo odkoupit pozemek, začali spřádat představy vysněného domova. Žili nedaleko v domě, který víc odrážel představy pána domu z období jeho singl života. Pozvolného plánování se nyní aktivně účastnila i jeho žena. Očekávali moderní dům přiměřených rozměrů, který by prakticky vyhověl požadavkům současné rodiny, ale i později, až ho děti opustí. Dům, kterému nebude překážet letitá borovice na pozemku, kde bude možné každým pohledem ven čerpat energii z krásy okolí. Dům v belgickém stylu, jednoduchý funkcionalistický dům s rovnou střechou. Jejich vizi nakonec naplnil architekt Viktor Černý, jehož elegantní nadčasová stavba umožňuje díky velkorysým proskleným plochám dokonalé splynutí exteriéru s interiérem.
Foto: Lukáš Hausenblas
Právě stylově velmi uvolněné a přátelsky vyhlížející interiéry v precizním provedení přivedly manželský pár následně k architektu Martinu Frankovi, který atraktivní stavbu proměnil v hřejivý domov. Na počátku manželé viděli svůj dům jako šalet. Lze ho však označit za městský víkendový dům, který oblékl kabát ručně vyrobené pálené belgické cihly a šat čokoládově mořeného modřínového dřeva s odhalenými letokruhy odkazujícími na kůru zdejších borovic. Dům svoji mimořádnost vystavěl na dokonalé nedokonalosti.