22.02.2021
připravila: Libuše Lhotská
Během rekonstrukce bytu ve starší městské zástavbě přišla řada také na koupelnu. Díky velkorysému rozpočtu a invenci návrhářů architektonického studia Divergent vznikl neotřelý interiér s několika zajímavými nápady.
Původní koupelna čtvercového půdorysu byla zcela neprakticky zařízená a nevhodně řešená byla i její dispozice. Proto se majitelé neobrátili na koupelnové studio, ale požádali o řešení architekty, kteří navrhli i vybavení.
Foto: Lukáš Hausenblas
Jedním z problematických prvků koupelny byly nevhodně v rohu umístěné dveře, které znemožňovaly využití přilehlé stěny. To architekti vyřešili volbou posuvných dveří a jejich přemístěním do středu, takže po obou stranách vznikly volné kouty. Jeden posloužil k umístění vysokého topného tělesa a druhý umožnil položení umyvadlové skříňky po celé délce přilehlé stěny.
Foto: Lukáš Hausenblas
Tento jediný nábytkový kus poskytuje dostatek úložných prostor i velkorysou odkládací plochu. Nad ním je široké zrcadlo, které koupelnu opticky zvětšuje a dodává jí větší hloubku. Dojem vzdušnosti umocňuje také typ osvětlení, kterým potřebovali architekti nahradit denní světlo. Zajímavé řešení se nabídlo v podobě falešného světlíku. Snížení příliš vysokého stropu využili k instalaci světelného systému, který překrývá mléčná fólie clipso, jež světlo příjemně rozptyluje. Protože konstrukční výška umožnila zabudování světelného pásu s fólií o trochu výš, než je snížený podhled, působí celek plastičtěji a díky typu osvětlení day light vytváří v koupelně dojem přirozeného světla. U druhé stěny naproti umyvadlu je umístěný sprchový kout typu walk-in, který tvoří pouze jedna skleněná příčka, za ním je nika a toaleta.
Foto: Lukáš Hausenblas
Zadání majitelů ohledně estetického provedení bylo přesné a náročné na realizaci. S ohledem na použití dubového dřeva v ostatních částech interiéru chtěli, aby se promítlo i do koupelny v kombinaci s černými kovovými prvky. Dalším přáním bylo použít na stěny a podlahu velkoformátové desky z mramoru. Aby celek v této barevné kombinaci nepůsobil studeným dojmem, zvolili návrháři světlý mramor Gold Calacatta se zlatavým žilkováním, jehož odstín mramorové plochy příjemně zatepluje. Požadavku tenké desky s integrovaným umyvadlem vyhověl zámečník, který celek vytvořil z plechu a opatřil odolným matným lakem.
Foto: Lukáš Hausenblas
Náročné na zhotovení bylo i přání, aby kresba dřeva na ploše nábytkového kusu bez ohledu na jednotlivé zásuvky navazovala. I to se podařilo splnit, takže celek působí přesným a bezchybným dojmem. Podobná „hodinářská“ práce se promítá také do splachovacího tlačítka, na kterém je připevněná originální mramorová destička tak, aby její kresba navazovala na kresbu obložení na stěně. K černé matné desce vybrali návrháři armatury Treemme a topné těleso Ridea. Za zmínku stojí také nevšední vypínače značky Buster & Punch nebo závěsná svítidla Terence Woodgate, která jsou zhotovená z masivu. Realizace se ujala společnost Studiomood, která také zajistila zařizovací předměty.
KONTAKT:
WWW.STUDIOMOOD.CZ
WWW.DIVERGENT.CZ