06.04.2011
I z bytu v panelovém domě se dá vytvořit příjemný domov. Nevěříte? Nahlédněte s námi tedy do soukromí redaktorky moderního bytu Lenky Saulichové. Konečně po pětadvaceti letech nabídla obec Lence a Petrovi byt k odkoupení do osobního vlastnictví. Pro kvalitní prostředí a překrásný výhled stálo za to zůstat a rekonstruovat.
Zprava Bíla Hora s oborou Hvězda, zleva Divoká Šárka, za jasného počasí výhled na horu Říp i vzdálenější pohoří - co víc si přát? K rozsáhlým úpravám interiéru došlo i proto, že dcera Ema vylétla z hnízda a manželé zůstali sami.
Z východu na západ
Odstraněním všech příček a vytvořením jediného prostorného celku se byt projasnil. Interiér je nyní volně propojený od východu k západu a ložnice s pracovnou oddělena jen vestavnými skříněmi, které sahají od podlahy až ke stropu. Naznačují hranici klidové zóny a zároveň poskytují úložný prostor. Vestavná skříň oddělující hlavní obytnou zónu od pracovny je nestandardně hluboká (1,5 m) a umožňuje přístup z obou stran. Společenská zóna zahrnuje kuchyň, jídelnu i obývací prostor s velkou vstupní chodbou. Vše je barevně sladěno do dominantní bílé barvy v kombinaci s dubem.
Kuchyňská linka září lesklým laminem, aby příjemně splynula s obytným celkem. A ač není téměř nic vidět, je vybavena chladničkou s mrazničkou, myčkou, mikrovlnnou troubou, indukční varnou deskou, výsuvnou digestoří, rohovým otočným karuselem i plnovýsuvy. „Velký jídelní stůl a konferenční stolek si Lenka navrhla sama, ostatně jako většinu interiérového vybavení," dodává Petr a oceňuje také výběr užších, ale velmi pohodlných židlí Chairik dánského designéra Erika Magnussena dodávaných společností Akit. Většina nábytku je zhotovena na míru. „Se zakázkovou výrobou nábytku se zdárně vypořádala firma Matějka - Štolfa a velmi dobře se svého úkolu zhostil i truhlář Petr Bechyně, který zhotovil originální lakované parapety a úložné prostory v koupelně," pochvaluje si práci truhlářů Lenka. „Víc než pětadvacet let starý nábytek z obývacího pokoje mi bylo líto vyhodit," pokračuje. „Praktické libovolně sestavitelné moduly jsem natřela hnědým matným emailem, do výplní dvířek vlepila textilii shodnou s panelovými závěsy kolem oken a získala tak nový originální vzhled."
Hravě industriální
Sedmdesáti metrům čtverečním odkrojila koupelna téměř deset. Vešla se sem vana i sprchový kout (čeká na skleněnou zástěnu). Protože několik let museli na ranní použití koupelny vypisovat pořadník, rozhodli se pro dvě samostatná umyvadla. Našlo se místo také pro WC a pračku se sušičkou. „Vyslechla jsem nejednu uštěpačnou poznámku na vrub volby tmavě šedé dlažby a obkladů. Kdyby bylo více finančních prostředků, neváhala bych použít ani originální kámen a sáhla bych po břidlici. Přírodní materiály mám velmi ráda, miluji surový kámen i dřevo a až dramaticky mě přitahuje nerezová ocel," komentuje svoji vášeň. „Bez ohledu na její náročnější údržbu, jsem ji nejen v koupelně použila ve značné míře.
Dokonce všechny baterie jsou skutečně buď z matné nerezové oceli, nebo její dokonalé imitace od značky Hansgrohe z kolekce Axor Steel." Koupelna není jednoznačným prototypem Lenčina oblíbeného minimalismu, jako celek získala spíš lehce industriální charakter. Kombinace tmavě šedé s bílou nečiní koupelnu přehnaně tmavou. Také není šedý lapovaný Sandstone od Raka použitý všude. Stěny jsou převážně bílé, natřené voděodolnou barvou. Pravidelný rytmus kruhových linií se objevuje u většiny zařizovacích prvků. Industriální výraz umocňuje i žaluziový závěs, který nahradil dvířka úložného prostoru nad sušičkou a podle potřeby za ním mohou oba spotřebiče zmizet. Z koupelny lze zasunutím oboustranně zrcadlových dveří do stěny projít do obytné zóny nebo vstoupit přímo do ložnice, která jí přes čiré sklo posuvných dveří zajišťuje přísun denního světla.
Bez architektů - ne!
Rok před zahájením rekonstrukce se Lenka scházela s architektkou Anitou Matoušovou, která přenášela její vize interiéru v měřítku do počítače a navrhla i jiná možná řešení. Lenka však trvala na své verzi, ale všechny své vize s architektkou konzultovala. Rekonstrukci předcházelo i získání stavebního povolení, tudíž bylo nutné vypracovat přesnou projektovou dokumentaci - stavební plány, nové rozvody vody, elektřiny a také odpady. Za bezpřipomínkové řízení stavebního úřadu vděčí manželé práci architektonického studia Break Point, především architektu Tomáši Veselému, který zadaný projekt bezchybně vypracoval. Rovněž zhotovil vlastní návrhy úprav interiéru, avšak Lenka trvala na svém. „Umíněnost se sice nevyplácí, ale nelitujeme." Bezpočet hodin přípravy se vyplatilo.
„Změna nás stála hodně úsilí i peněz. Slovo panelák nepříjemně zavání, ovšem pořízení ‚novodobého paneláku' by bylo ještě mnohem nákladnější. Nové byty nám nevyhovují dispozičním řešením - stejně bychom bourali a ještě museli připlácet například za dubovou podlahu, protože standard velí laminát," objasňuje volbu rekonstrukce Petr. „Za pohodlí nového interiéru to rozhodně stálo a potěšení nám přináší i estetický zážitek," tvrdí svorně.
Lenka Saulichová
-
nar. 1960
-
vystudovala gymnázium ve Vyškově a nástavbové studium pedagogiky v Praze
-
6 let dokumentaristka ve vydavatelství Magnet Press
-
jako redaktorka se věnovala více oborům v různých periodicích, převážně však problematice bydlení
-
od roku 2005 redaktorkou Moderního bytu