23.06.2021
připravila: Jana Polomová
V těsné blízkosti náměstí Jiřího z Poděbrad na pražských Vinohradech vytvořili architekti ze studia Flat White prostor pro život, který beze zbytku naplňuje potřeby jedné mladé rodiny. A přestože interiér rekonstruovaného půdního bytu zároveň duchaplně reflektuje současné trendy v oblasti designu i architektury, osobitost mu rozhodně nechybí.
Vestavba na půdě vinohradského činžovního domu vznikla už koncem 90. let. Její dispozice však byla příliš komplikovaná, nepřehledná i nepraktická. Interiér se dvěma terasami o celkové rozloze 253 m2 byl plný zbytečných příček, tvořících mnoho malých pokojů. Pro nové majitele, kteří se přistěhovali z Vídně a atmosféra pražských Vinohrad je okouzlila, bylo stávající řešení bytu v mnoha ohledech nevyhovující.
Foto: archiv redakce
Mladý pár s malými dětmi si přál především co nejvíce otevřenou dispozici, aby rodina mohla trávit čas doma pospolu. A protože podle slov architektek a autorek projektu Hany Davidové a Lucie Valčišové jsou to lidé, kteří mají vkus a styl, chtěli jít cestou kompletní revitalizace také po stránce estetické.
Foto: archiv redakce
Oslovili proto studio Flat White: „Rozhodli jsme se pro razantní změnu dispozice. Vlastně jsme toho hodně vybourali, prostor očistili a otevřeli. Přestože nám v něm zůstalo plno komínů a různých světlíků, vznikl velký prostor, který jsme dobře využili a dostali světlo do každé části bytu,“ popisuje Ing. arch. Hana Davidová průběh náročné rekonstrukce.
Foto: archiv redakce
Maximální otevření dispozice umožnilo přirozenému dennímu světlu proniknout do obytné místnosti s kuchyní z obou stran i shora skrze světlík, důležité proto bylo také doplnit izolaci do skladby střechy a vyřešit klimatizaci celého půdního prostoru. Nově vzniklá dispozice je promyšlená tak, aby vyhovovala celé rodině. Děti mají každé svůj samostatný pokoj, ale také společnou hernu, šatnu a koupelnu.
Foto: archiv redakce
Součástí ložnice rodičů je koupelna s vanou pro relaxaci a dvě šatny. Potřebné zázemí v podobě technické místnosti, spižírny nebo prádelny jsou důmyslně ukryté tak, aby byt vždy vypadal uklizeně.
Foto: archiv redakce
Barevnost se odráží od světlého odstínu dřevěné podlahy s matnou povrchovou úpravou, která prostor výrazně prosvětluje a umožňuje využít kontrastní tmavě mořenou dýhu na některé vestavné části nábytku. Výrazná kombinace velkých bílých ploch a černých konstrukcí solitérního nábytku tvoří zdánlivě ostrý základ, který vedle pocitově teplé dubové podlahy dostatečně zjemňují také odstíny šedé, využité především na textiliích v podobě čalounění, povlaků na polštáře nebo plédů. Stejně sofistikovaný přístup je patrný u nábytku.
Foto: archiv redakce
Ten byl z větší části vyroben truhláři na míru danému prostoru podle návrhu architektů, díky čemuž lépe vyniká několik typových kousků. Přestože je zde jasná převaha jednoduchých čistých linií a pravých úhlů, výsledek nepůsobí stroze ani ryze minimalisticky vzhledem k několika zábavným odchylkám a záměrným asymetriím. Těch je tu však přesně tolik, aby výsledek byl spíše harmonický než chaotický...
Foto: archiv redakce
Architekti ze studia Flat White vždy konzultují návrh interiéru s klientem ve všech krocích projektu a v tomto případě nebyly nutné žádné kompromisy ani z jedné strany, protože se s investorem shodli úplně na všem. Výsledná podoba prostorného půdního bytu tak dokazuje, že dát plnou důvěru architektům se vyplatí.
Foto: archiv redakce
***
FLAT WHITE, Ing. arch. HANA DAVIDOVÁ
Kodaňská 553/37, Praha 10 / 733 738 054
www.flatwhite.archi / hana@flatwhite.archi