16.12.2024
Komerční sdělení
Topná sezóna je v plném proudu. Odstartovali jste ji odvzdušněním radiátorů? Není to totiž jenom o tom, aby hřály jako nové, ale aby tak i dlouho vypadaly!
Máte otočené kohoutky u radiátorů naplno, ale jejich povrch zůstává vlažný? Nejspíš spotřebováváte energii na ohřev vody zbytečně. V trubkách radiátorů se totiž pravděpodobně nahromadily vzduchové bubliny, které vytvořily vzduchové kapsy, což má za následek snížení výhřevnosti radiátorů, přestože kotel vodu ohřívá. Snížený topný výkon radiátorů však není jediným důsledkem jejich zavzdušnění – to může mít i další neblahý vliv, a to na jejich povrch.
O stav otopné soustavy je třeba se starat
„Zavzdušnění radiátoru nejenže výrazně snižuje jeho topný výkon, ale navíc urychluje narušení lakovaného povrchu,“ upozorňuje Ing. Miroslav Váša, produktový manažer Zehnder pro oblast designových radiátorů, a dále vysvětluje: „Lak je totiž vždy mírně porézní, a pokud se horní část zavzdušněného radiátoru neprohřívá, při opakovaném zavěšování mokrých ručníků a oblečení povrch trpí dlouhodobým vystavením vlhkosti. Ta může postupem času proniknout až na samotnou ocel a spustit tak korozi.“ Tento proces je však možné výrazně zpomalit, a to dvouvrstvým lakováním, jehož výsledkem je hladký povrch, vyšší odolnost proti mechanickému poškození i podstatně vyšší odolnost vůči zmiňované korozi. Jak vysvětluje odborník ze společnosti Zehnder: „Kvalita první vrstvy – vysoce odolného antikorozního laku a přidání druhé vrstvy – finálního laku minimalizuje pravděpodobnost, že se vlhkost dostane až na ocel,“ a dodává: „Dvouvrstvým lakováním posilujeme odolnost všech našich radiátorů, a to včetně základních řad, jako je například Zehnder Zeta.“ Kvalitní povrch radiátoru tedy není pouze estetickou záležitostí. Je to především pojistka dlouhé životnosti otopného tělesa.
Foto: Zehnder
Riziko poškození povrchu existuje vždy, lze jej ale snížit na minimum
Prvotřídní dvouvrstvé lakování je však důležité nejen u koupelnových radiátorů, ale i u těch bytových. Ty jsou sice díky nižší vlhkosti v bytě korozí méně ohrožené, jsou však více vystaveny možnosti mechanického poškození například při dětských hrách nebo při úklidu. Riziko představuje už samotná manipulace s radiátorem při instalaci, ale také používání agresivních čisticích prostředků, anebo neopatrné nakládání ostrými předměty v jeho blízkosti. Upadne-li vám na radiátor ostrý těžký předmět, nejspíš se to neobejde bez šrámu. Pokud je ale radiátor kvalitní, projeví se ochranná funkce spodní tvrzené vrstvy.
Foto: Zehnder
Ani sebekvalitnější povrch tedy není nezničitelný. Proto si každý radiátor zaslouží péči a také pravidelné odvzdušnění alespoň jednou ročně. Je to to nejmenší, co pro něj, ale i svoji domácnost a peněženku můžete udělat.
Více na www.zehnder.cz