16.12.2024
Komerční sdělení
Většina z nás stráví převážnou část svého života v uzavřených prostorech, proto bychom neměli zapomínat na pravidelnou výměnu vydýchaného vzduchu. V zimě je ale třeba myslet i na to, abychom při tom nevypouštěli teplo zbytečně z interiéru.
V interiéru, a to jak domácím, tak pracovním, trávíme až 90 % našeho času. Ovzduší, které dýcháme uvnitř budov, má dvakrát až pětkrát větší koncentraci škodlivin, než to venkovní. Pokud byste ho podrobili laboratorním testům, našli byste prach, viry, bakterie, plísně, roztoče, ale i rozpouštědla nebo těkavé organické sloučeniny. Vzduch je proto třeba pravidelně vyměňovat, a to zejména v zimě, kdy nelze mít neustále otevřená okna a celodenní přísun čerstvého vzduchu. Větrání nám poskytuje jednu z nejdůležitějších živin – kyslík. Větrat bychom tedy měli pravidelně. S dostatkem čerstvého vzduchu se budeme lépe učit, odpočívat i cítit.
Foto: Vekra
V chladné polovině roku je ale nutné větrat správně, nevhodný způsob totiž může být příčinou zbytečného úniku tepla z interiéru a tedy i vyšších účtů za vytápění. „V zimním období je třeba větrat několikrát za den rychle a intenzivně, ideálně nárazově protilehlými okny, pokud taková možnost je. Okna na pár minut otevřete úplně dokořán a pak je zase pevně uzavřete. Vzduch se rychle vymění, z interiéru odejde přebytečná vlhkost, ale přitom se neprochladí nábytek a stěny,“ doporučuje Tomáš Sysel, představitel nezávislého Institutu zdravého bydlení. Kromě toho, že si domů pustíme čerstvý vzduch, tak eliminujeme vlhkost, která vzniká běžnými domácími činnostmi, jako je mytí nádobí, vaření či sprchování. Tím, že se vlhkost pravidelně neodvětrává, si zakládáme na vznik plísní, které mají na náš organismus neblahé účinky.
Jak je to v zimě s mikroventilací?
Moderní okna dovolují víc než jen úplné otevření nebo ventilaci. Bývají vybavena také funkcí mikroventilace. Lidé ale často nevědí, jak ji správně používat. Otevřením okna na mikroventilaci vzniká mezi rámem a křídlem drobná „netěsnost“, která sice dovnitř pustí venkovní vzduch, ale nezajistí jeho dostatečnou výměnu ani odvod vlhkosti. Pokud je venku teplo, mírně fouká nebo je zapnutý odsavač par, pak mikroventilace zintenzivní proudění vzduchu.
Foto: Vekra
Odborníci ale nedoporučují používat ji v zimě. Při jejím dlouhodobém otevření se může prochladit stěna kolem oken, z bytu tak uniká teplo, ale místnost se přitom nevyvětrá. Navíc by mohla v pootevřeném okně namrznout vlhkost a okno poškodit. „Mějte na paměti i to, že okno otevřené na mikroventilaci neizoluje hluk z ulice. Navíc, když odcházíte z domu, je takové okno v podstatě otevřené a zloděj si ho bez větší námahy otevře dokořán,“ upozorňuje Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken a stínění na klíč.
Při používání ventilace zase myslete na to, že pro dostatečné vyvětrání je potřeba mít okno otevřené výrazně déle, než když je otevřené dokořán. Ventilace totiž otevře okno asi na šířku 16 cm, některá okna dovolují toto rozevření i zmenšit. I pro ventilaci platí doporučení používat ji raději spíše za teplého počasí.
Více na www.vekra.cz