19.03.2025
připravila: Edita Erbsová
Filosofie Tomáše Havránka je jednoduchá, ale zároveň hluboká – práce ho musí bavit, pak může vzniknout něco opravdu výjimečného. Za klíčové považuje to, aby výsledný interiér odrážel nejen potřeby klienta, ale i Tomášův autorský rukopis. S důrazem na detail, kvalitní materiály a týmovou spolupráci vytváří návrhy, které mají skutečnou hodnotu a nadčasovost.
Jaká je filosofie vašeho studia?
Je vlastně jednoduchá a složitá zároveň – práce mě musí bavit. Za hlavní hodnotu své práce považuji kvalitní návrh, který vzniká v dialogu s klientem. Zároveň je pro mě důležitý autorský názor a rukopis. Když mě práce baví, a navíc spolupracuji s kvalitními realizačními a dodavatelskými partnery, může vzniknout interiér, který splní očekávání. Nakonec je to vždy týmová práce.
Foto: MgA. Jakub Podlesný
V čem tkví vaše osobitost, co je vaší silnou stránkou? Čím může být vaše práce pro zákazníka přitažlivá?
Asi zkušenost a profesionalita. Za téměř 25 let v oboru mám za sebou stovky realizací a tisíce návrhů. Jsem vytrvalý – nepadám na zadek a problémy řeším s klidem a nadhledem. Myslím, že mám také určitý „tah na branku“. V návrhu i na místě realizace jsem přímočarý. Nemám rád zbytečnou ukecanost, ať už v návrzích, nebo v rozhovorech.
Máte ve svých návrzích konkrétní materiál, řešení nebo prvky, které lze považovat za váš charakteristický podpis?
Kvalitní materiály a jejich precizní řemeslné zpracování jsou jedním z hlavních témat mých návrhů. Věřím, že vizuální kvalitu, nadčasovost a také primární trvanlivost interiérů zaručují právě kvalitní a vhodně použité materiály. Upřednostňuji materiálovou pravdivost – autentické materiály místo jejich napodobenin. Na ty jsem vysloveně alergický. Dalším charakteristickým prvkem „mých“ interiérů jsou výtvarné artefakty. Obraz nebo fotografie od umělce dokáže i z obyčejného interiéru vytvořit originál. Miluju umělecké ateliéry, obdivuji volnou tvorbu a mám mnoho přátel mezi výtvarníky. Toto téma je pro mě velmi důležité, a proto rád zprostředkuji klientům možnost zažít umění na vlastní kůži.
Foto: MgA. Jakub Podlesný
Co vás nejvíc posunulo? Povedlo se vám něco, čeho si mimořádně ceníte?
Kontakt s mými studenty na škole interiérového designu IDK, kterou jsem založil před 15 lety, je pro mě obrovskou návrhářskou i profesní motivací. Přednášet a komunikovat design je pro mě stejně důležité jako jej navrhovat a realizovat. Velmi si také cením mnohaleté spolupráce s Českou televizí na pořadech Bydlení je hra a Bydlet jako... Znamenalo to jít s kůží na trh. Podařilo se mi vytvořit mnoho kvalitních interiérů ve velmi omezeném čase a pod dohledem televizního štábu. I přes všechny výzvy si z této spolupráce odnáším mnoho skvělých zážitků.
Proč bychom měli k realizaci nového domova přizvat odborníky?
No comment. Mohlo by to snad být jinak? Proč se trápit s něčím, co jiní zvládnou lépe? Je to především služba. A i když si v zakázkách řeším i své profesní ambice, svou práci vnímám primárně jako službu klientovi.
Kterou fázi pracovního procesu považujete za nejzábavnější a proč?
Nejvíce mě baví úvodní fáze – první setkání s klientem a projektem. Úvodní dialog, hledání konceptu, uchopení návrhu a navázání spolupráce. Také si užívám práci na prvních skicách a prezentaci návrhu. Kromě toho mě těší i závěrečná fáze, kdy se mé návrhy zhmotňují a interiér začíná dostávat reálné obrysy. Tato část je týmovou prací, kde nechybí ani zábava přímo „na place“. Výsledkem by měla být satisfakce pro všechny zúčastněné a pochvala od klienta je pro mě skvělou motivací do další práce.
Jaký projekt pro vás byl dosud největší výzvou a jak jste k této výzvě přistoupil?
Vlastní bydlení. Pro návrháře je to obrovská výzva, protože navrhnout něco pro sebe je často nejtěžší. A upřímně? Stále na tom pracuji.
Foto: MgA. Jakub Podlesný
Co vás aktuálně inspiruje a baví a naopak je v současných trendech něco, co odmítáte?
Inspiruje a baví mě spousta věcí, které ani nejde všechny vyjmenovat. Nejvíc mě ale oslovují věci, které s designem na první pohled až tolik nesouvisejí. Naopak odmítám uniformitu. Mnoho interiérů dnes vypadá jako přes kopírák. Klienti se často bojí projevit vlastní osobitost a raději se drží zajetých klišé. A to je, podle mě, škoda.
Jak dnes do designu a architektury promlouvá AI? Využíváte ji při práci? Jaký vývoj v tomto ohledu očekáváte do budoucna?
AI zatím sleduji z uctivé vzdálenosti a postupně si na ni tvořím názor. Rozhodně ji neignoruji, ale jako u všeho platí, že může být dobrým sluhou, ale i zlým pánem. Návrhářství je kreativní obor založený na lidských emocích a já doufám, že o tento lidský prvek nikdy nepřijde.
Tomáš Havránek
Foto: MgA. Jakub Podlesný
→ Interiérový designér a pedagog, absolvent UMPRUM, který se věnuje navrhování originálních a funkčních interiérů s důrazem na detail a atmosféru. V roce 2010 založil školu interiérového designu IDK, kde se aktivně podílí na výuce a předávání zkušeností. V roce 2015 založil kreativní studio Playdesign, kde tvoří interiéry, které reflektují osobnost a temperament klientů a zároveň se zaměřují na udržitelnost a nadčasovost.
Peroutkova 25, 150 00 Praha 5, tel.: +420 607 762 223,
e-mail: ahoj@tom-havranek.cz, www.tom-havranek.cz, www.idk-skola.cz, @tomaso_havrini