08.06.2022
Komerční sdělení
Není vidět, a přesto škodí… co je to? Formaldehyd! Na vzduchu, který doma dýcháme, záleží, a proto při zařizování sahejte raději po kvalitních materiálech, které vnitřní klima tolik nezatěžují!
Bezbarvý a štiplavý plyn
Všichni jsme se s formaldehydem setkali, je to totiž velmi častý plyn, který lze nazvat také „vůní novoty“. Představit si jej můžeme například jako typickou „vůni“ po položení nové podlahy. „Formaldehyd neboli methanal, je bezbarvý, štiplavě páchnoucí, jedovatý plyn, který snadno rozpoznáme i při nízkých koncentracích. Je aldehydem kyseliny mravenčí, ve kterou se v lidském těle přeměňuje,“ uvádí Tomáš Sysel, představitel nezávislého Institutu zdravého bydlení (IZB), který dále pokračuje: „Vyskytuje se prakticky všude – v překližkách a dřevotřískách, ze kterých se vyrábí nábytek, v nátěrech, lacích, fóliích na dveřích, či podlahových krytinách.“ V místnostech se s ním tak setkáváme v mnohem větších koncentracích, než venku. „Státní zdravotní ústav udává, že příjem inhalací z vnějšího prostředí činí 2 až 40 µg za den, z vnitřního prostředí je to 300 až 600 µg za den. V budovách, kde se hojně jak při stavbě, tak v interiérech používají dřevotřískové desky, se koncentrace formaldehydu pohybují v rozmezí od 100 do 1000 µg/m3.“
Foto: archiv redakce
Vliv formaldehydu na lidské zdraví
Na zvýšené koncentrace tohoto neviditelného plynu bychom si měli dávat velký pozor. „Akutní expozice malým dávkám formaldehydu vyvolává bolest hlavy a zánět nosní sliznice. Při vyšších koncentracích už způsobuje vážné podráždění sliznic a respirační problémy,“ varuje Tomáš Sysel z IZB a pokračuje s výčtem účinků: „U citlivých jedinců může formaldehyd vyvolávat astma a záněty kůže. Dlouhotrvající expozice způsobuje zánět průdušek a také dráždění očí a dýchacích cest, kašel či únavu. Se zvyšujícími se koncentracemi slzí oči, začíná bolet hlava, vyskytuje se nevolnost či zvracení a dušnost.“ Při stavbě a zařizování domu bychom se tak měli zamýšlet nad tím, v čem budeme následujících několik desítek let žít. Počítat je ale také třeba s tím, že kromě uvolňování z materiálů se formaldehydem obklopujeme i vlastní činností, jako například kouřením či vařením na plynovém sporáku.
Koberce, PVC, dřevo…
Kromě dřevotřískových desek jsou poměrně významným zdrojem emisí formaldehydu také podlahy. Například u koberců bychom se při výběru měli zaměřit na materiál, který je na jejich spodní části. „V případě koberců vyrobených z běžných materiálů jako jsou přírodní vlákna, polyamid, polypropylen a polyethylen obecně nelze očekávat toxiny způsobující onemocnění. Záleží však na materiálu na spodní straně, kde by neměl být použitý syntetický latex. Doporučuji kupovat koberce s přírodním latexem bez biocidů a bez použití změkčovadla při výrobě,“ radí Tomáš Sysel z IZB. Chceme-li si dopřát nezávadné bydlení, sáhneme při výběru podlahových krytin zpravidla po dřevě. „Dřevěné podlahy oproti těm z PVC poskytují obzvlášť komfortní prostředí pro bydlení a těší se opět rostoucí oblibě, a to především kvůli svému ekologickému aspektu. Kromě výběru toho správného materiálu jako jsou dřevěná prkna, parkety, prefabrikované parkety nebo laminát, je třeba při výběru věnovat stejnou pozornost i technice zpracování,“ radí Tomáš Sysel z IZB, který dále pokračuje: „U prefabrikovaných parket a laminátu se vyplatí podívat na spodní stranu materiálu. Často se jedná o vrstvu lisované lepenky nebo lepeného dřeva, která může obsahovat pojiva obsahující formaldehyd. Od roku 1989 je zákonem upraveno maximální přípustné uvolňování formaldehydu z takového materiálu na bázi dřeva za velmi specifických podmínek. Skutečné zatížení formaldehydem v reálu však zůstává nedotčeno.“ Pokud si chcete dopřát zdravou podlahu, pak zvolte kombinaci dřevěné s ručně tkanými koberci. Kromě toho, že se vyhnete formaldehydu, si vytvoříte doma útulné prostředí.
Foto: archiv redakce
Jak formaldehyd omezit?
Domácnost bez formaldehydu bychom našli asi těžko. Jeho množství doma však můžeme omezit, a to jak při samotné výstavbě, rekonstrukci či zařizování domácnosti. „Minimalizovat únik formaldehydu dopředu je možné stavbou podle kvalitního projektu předepisujícího certifikované konstrukční materiály. Důležitý je také kvalitní stavební dozor. Jinak lze těžko za svůj formaldehyd vinit někoho jiného,“ říká Tomáš Sysel z IZB a hned pokračuje: „Kromě přírodních podlah doporučuji také kupovat masivní nábytek, který nejen že neobsahuje formaldehyd, také pěkně vypadá a stárnutím získává spíše na kráse.“ Pokud už máme domov zařízený, pátrat po kvalitě výrobků dodatečně nemá příliš smysl. Pokud vám však formaldehyd opravdu nedá spát, můžete si jeho obsah ve vnitřním ovzduší nechat změřit.
TIP odborníka: Květiny jako filtr formaldehydu
Ulevit vnitřnímu klimatu můžete i květinami. Například břečťan popínavý je velmi dobrý filtr formaldehydu a poradí si také s benzenem a amoniakem. Formaldehyd lze velmi dobře filtrovat také trpasličím datlovníkem nebo prodarou japonskou, která podle korejské studie dokáže odstranit až 80 % formaldehydu z vnitřního vzduchu během čtyř hodin. Dobrými absorbenty formaldehydu jsou také dračinec, známý též jako dracéna, fíkovník drobnolistý, šplhavnice zlatá, anebo zelenec chocholatý. Některé z těchto rostlin jsou jedovaté, pokud tedy máte doma čtyřnohé miláčky, vybírejte květiny, které čistí vzduch, s rozmyslem.
Tomáš Sysel, představitel nezávislého Institutu zdravého bydlení