30.04.2022
Komerční sdělení
Když jsme si koupili starší byt, mysleli jsme si, že přetvořit jej svépomocí k obrazu svému nebude problém. Jak ale asi tušíte, nešlo všechno podle plánu. Kolik času jsme nakonec úpravami strávili?
Jaký byt jsme koupili?
Když jsme hledali nový byt, naším cílem byla od začátku starší nemovitost. Dům, ve kterém již desítky let někdo bydlel, má svou historii a osobnost. Navíc jsme chtěli být blíže centru města a v takových lokalitách stejně člověk na moc novostaveb nenarazí. Koupili jsme tedy byt v cihlovém bytovém domě z 50. let. Interiér byl přechozím majitelem kompletně vystěhován, zbyla jedna nástěnná lampa.
To pro nás ale bylo ideální, protože na interiéru se již podepsal zub času – díky tomu jsme také nemovitost pořídili poměrně výhodně – a vše jsme si tak mohli rekonstruovat k obrazu svému. Díky tomu, že jsme oba měli určité (třebaže spíše kutilsky-amatérské) zkušenosti se stavebními pracemi, očekávali jsme, že díky tomu uspoříme další finance a vše půjde poměrně rychle.
Pro úplnost ještě musíme zmínit kuchyň a koupelnu, které prošly na první pohled poměrně zdařilou rekonstrukcí před několika lety a v bytě zůstaly včetně vybavení.
Co jsme měli v plánu?
Když koupíte starší byt, tak je snad naprostou samozřejmostí minimálně obnovit interiérovou malbu. Jde o činnost, kterou již nikdy neuděláte tak snadno, jako když v bytě ještě nikdo nebydlí.
Kromě toho jsme chtěli kompletně vyměnit všechny zásuvky a vypínače – ty starší z konce 80. let již byly designově zastaralé a hlavně zažloutlé. To jsou poměrně jednoduché věci, při realizaci svépomocí ani nejsou příliš drahé. Na balkóně jsme pak chtěli obnovit nátěry a kompletně vyměnit obklady.
Samozřejmostí pak byla instalace nového osvětlení. Díky tomu, že kuchyň a koupelny se zdály být v dobrém stavu, u těch jsme žádné práce (kromě zmíněné výmalby) neočekávali.
Jak nám to šlo? Nejprve dle plánu, ale potom…
Zpočátku šlo všechno podle plánu. Byt se nám podařilo rychle vybílit a stíhali jsme i ostatní práce. Je nutné zmínit, že v bytě jsme zatím nebydleli ani nepřespávali a dojížděli jsme z větší vzdálenosti. Takže práce probíhala především o víkendech. Když jsme ale dokončili úpravy v ložnici a provizorně ji zařídili, v rámci snížení nákladů na dojíždění a zvýšení efektivity jsme v bytě začali občas přespávat.
A pak se to stalo… Přišli sousedé, že mají silně navlhlý strop v koupelně. Šli jsme se k nim podívat a „navlhnutí“ bylo slabé slovo. Strop byl od nás kompletně vytopený. Bohužel jsme zjistili, že to není zdaleka poprvé. Přechozí majitel problém neřešil a nám se o něm nijak nezmínil. Koupelna na první pohled vypadala zachovale, detailním pohledem ale člověk zjistil, že byla rekonstruována velice nekvalitně. Prověřili jsme raději i kuchyň a zjistili to samé. A platilo to i o podlahách, které rovněž byly položeny majitelem relativně nedávno. Když jsme ale nahlédli pod ně, zhrozili jsme se.
Půl roku je pryč. Jak jsme na tom?
Pozvali jsme si proto odborníka, aby se na stav bytu podíval opravdu podrobně. A výsledek byl takový, že jsme museli přistoupit ke kompletní rekonstrukci. Nová elektřina, vodovodní a plynové potrubí, renovace podlah, zcela nová kuchyň i koupelna. To už jsme samozřejmě nebyli schopni zvládnout svépomocí, a tak jsme objednali stavební firmu. Náklady jdou do statisíců a stavební práce se protáhly na měsíce. Očekáváme, že se nastěhujeme 9 měsíců od zakoupení nemovitosti.