24.10.2022
Komerční sdělení
Umývat nádobí tradičně v rukách nebo to raději nechat na myčce? Stále více lidí v tom má celkem jasno a používání myčky na nádobí se stává jednoznačnou volbou. Ať už zvolíte ruční umývání nebo myčku, je dobré držet se určitých pravidel pro dosažení kýženého výsledku – dokonale čistého a zářivého nádobí.
Základem je efektivní využívání energií
Asi nemusíme zdůrazňovat, že myčka nádobí ušetří spoustu vašeho času. Ale ušetří taky spotřebu energií? To primárně závisí na tom, kolik špinavého nádobí dokážete vyprodukovat za pár dní. Pokud dennodenně vaříte, jste vícečlenná rodina, myčka je určitě šetrnější. Pokud jste však bezdětný pracující pár, který se stravuje především venku v restauracích, tak se vám to nevyplatí, protože myčku nedokážete v průběhu několika dní zaplnit. Pouštění poloprázdné myčky určitě není správné řešení.
Foto: archiv redakce
Péče o nádobí i myčku
Na to, aby vám myčka nádobí sloužila několik let, je potřebné se o ni správně starat a s tím souvisí i další náklady. Jak myčku správně používat a na co si dávat pozor?
1. Správné uložení a oplachování nádobí – všechny větší zbytky jídla vždy z talířů odstraňte, předejdete tak případnému ucpání odtoku. Následně uložte nádobí tak, aby se co nejlépe mohlo umýt – to nejšpinavější patří do spodní části, nahoru dejte misky a skleničky. Rameno, které se uvnitř otáčí musí mít dostatečný prostor na pohyb.
2. Výběr čisticího prostředku – každý má svůj oblíbený typ produktu, záleží jen na vás, co vám vyhovuje. Nejpraktičtější volbou jsou ale gelové kapsle, které zvládne vložit do myčky úplně každý člen domácnosti. Netrapte se dávkováním prášku či gelu, kapsle to vyřeší za vás.
Foto: archiv redakce
Prémiové kapsle Somat Excellence 4v1 s certifikací TÜV v sobě kombinují multifunkční prostředek vyrobený z prášku a třech jedinečných gelových komor, které dohromady mají čtyři důležité funkce – hloubkové čištění připálenin, dokonalý lesk, ochranu delikátního nádobí a péči o vaši myčku. Neztrácejte čas leštěním umytého nádobí, používáním Somat Excellence 4v1 vás už žádné zbytky jídla či skvrny z vody nepřekvapí. |
3. Péče o myčku – nezapomínejte na to, že myčka myje nádobí, avšak ne sama sebe, proto byste jí měli dopřát kvalitní péči. Základem je pravidelné pouštění samočisticího programu a čištění filtru. Pokud však chcete, aby si svůj výkon a funkčnost zachovala co nejdéle, sáhněte po aditivech. Intenzivní čističe od značky Somat účinně odstraní vodní kámen a usazeniny i v těžko dostupných místech.
Ruční umývání nádobí
Myčka nádobí má své výhody i nevýhody a není vhodná úplně pro všechny. Špinavé nádobí se však kupí v každé domácnosti. S našimi tipy vám půjde mytí nádobí rychleji a efektivněji, a to bez zbytečného plýtvání vodou a energiemi.
Foto: archiv redakce
1. Namáčení příliš zašpiněného nádobí – důležité je hlavně při připáleninách či zaschlých zbytcích od jídla. Netrapte se zbytečným drhnutím, které je náročné, a navíc může poškodit samotný povrch nádobí. Nechte špínu na pár minut pořádně odmočit ve směsi horké vody s kapkou saponátu a umývání pak bude mnohem jednodušší.
2. Teplota vody – může se zdát, že jen teplá voda pořádně odstraní veškeré nečistoty a mastnotu. Avšak některé čisticí prostředky jsou účinné i při nízkých teplotách. Mezi ně patří i produktová řada Pur Power, jejíž nové 3x hustější složení vyčistí i ty nejodolnější nečistoty. Nemusíte se proto bát, vaše nádobí bude dokonale čisté, i když zvolíte 25 °C místo 45 °C, a navíc ušetříte až 50 % energie.
Foto: archiv redakce
3. Šetření vody – umývat nádobí v napuštěném lavoru je už dávno minulostí. Pokud však máte dva dřezy, tuto možnost využívejte, ušetříte tak nejvíce vody. Pokud vám to však přijde nehygienické, zkuste kompromis: před opláchnutím nádobí pod tekoucí vodou, umyjte alespoň 5-6 kousků najednou, nemusíte každý příbor nebo talíř oplachovat hned po jeho umytí. Taktéž nenechávejte puštěnou vodu mezi aplikováním saponátu a oplachováním nádobí.
4. Způsob umývání – postupujte od toho nejméně špinavého nádobí k tomu nejvíce znečištěnému. Houba, kterou nádobí myjete se vám tímto způsobem méně špiní a nemusíte ji tolikrát oplachovat a aplikovat čisticí prostředek.
5. Volba čisticího prostředku – na trhu je několik prostředků na ruční mytí nádobí. Sáhněte po tom, který je vhodný na všechny typy nádobí a účinně odstraní všechny nečistoty.
Foto: archiv redakce
Se širokou nabídkou čisticích prostředků značky Pur zvládnete i ty největší výzvy bez námahy. Pokud máte citlivou pokožku, vyzkoušejte novinku Pur Balsam Calendula, která obsahuje neutrální pH a výtažky z léčivého měsíčku lékařského. K dispozici je i verze šetrná nejen k vašim rukou, ale i k přírodě – Pur Balsam Eco Sensitive s hypoalergenní vůní sladkých mandlí a bílých květů. Prodává se ve stoprocentně recyklovatelném obale a je označen certifikátem EU Ecolabel. Extra účinným pomocníkem je Pur Power Lemon, který je hrdinou především v jeho síle rozpustit a vyčistit i ty nejodolnější nečistoty. Jeho nové složení je 3× hustější, a tak bojuje účinně proti mastnotě a připáleninám, a to i při nízkých teplotách vody. Proniká totiž hluboko do zaschlých zbytků jídla, a tak zanechává nádobí čisté a zářivě lesklé. |