24.09.2024
Komerční sdělení
Původní okna, která nevyhovují současným potřebám bydlení a nedokážou již plnit svůj účel, nejenže zhorší komfort bydlení, ale navíc mohou stát za zbytečně vysokými částkami na každoročním vyúčtování. Přinášíme proto několik jednoduchých tipů, jak poznat, kdy se do jejich výměny pouštět.
- Starými okny dovnitř protahuje
Stará okna mají své kouzlo, ale svými vlastnostmi se s těmi moderními nemohou rovnat. Pokud okna nejsou dostatečně kvalitní, nemají dobré izolační vlastnosti a nejsou správně nainstalovaná a seřízená, bude kvůli nim docházet k většímu úniku energie. Kolem oken také často vznikají netěsnosti, kterými z místnosti utíká drahocenné teplo. V zimě tak dovnitř proniká studený venkovní vzduch, v létě se zase může interiér nepříjemně přehřívat.
Foto: Vekra
- Řešíte, jak ušetřit za teplo
Pro úsporu nákladů za vytápění je nutné nejprve lidově řečeno „ucpat díry“ – tedy vyměnit nevyhovující okna. Právě ta totiž v tomto ohledu obvykle bývají největším hříšníkem. „Je třeba si uvědomit, že okno není neprostupná bariéra, ale v obálce domu platí za nejslabší článek. Právě jimi uteče z interiéru nejvíce tepla – podle našich zjištění to může být až 50 %, zatímco stěnou ho unikne až 30 %. Pro úsporu nákladů na vytápění hraje tedy jejich výměna zásadní roli,“ uvádí Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken a stínění na klíč. Pro co největší úsporu za vytápění záleží jak na kvalitě oken, tak i na způsobu jejich instalace. Proto je třeba jejich dodavatele dobře vybírat a zvolit ideálně takového, který zajistí jak jejich výrobu na klíč, tak i profesionální instalaci.
- Kolem oken do interiéru zatéká
Netěsnostmi v okolí oken může dovnitř začít zatékat a na ostění se mohou tvořit vlhké mapy, které představují ideální prostředí pro bujení plísní. Nejrizikovější oblastí kolem oken, která může zvýšený výskyt vlhkosti způsobovat, je připojovací spára mezi stěnou a okenním rámem. Pokud není dostatečně utěsněná, může jí pronikat dovnitř studený venkovní vzduch, který ochlazuje povrch kolem oken, což způsobuje, že se zde začne srážet vzdušná vlhkost.
- Okenní rámy a křídla jsou zkroucená a nejdou seřídit
Stará okna se časem mohou zkroutit nebo zdeformovat, takže okenní křídlo nebude těsně doléhat k rámu a pro jeho zavření je pak nutné použít hrubou sílu. To může vést nejen k netěsnostem a úniku tepla z interiéru, nedoléhající okenní křídlo může rovněž představovat bezpečnostní riziko. Pro případné zloděje představuje špatně zavřené okno snadno překonatelnou překážku.
Foto: Vekra
- Z ulice dovnitř proniká hluk
Dalším častým problémem je venkovní hluk, který stará, špatně těsnící okna nedokážou izolovat. Kvůli starým oknům se tak možná pořádně nevyspíte. „Pokud bydlíte u rušné křižovatky nebo třeba poblíž výrobního závodu, vyplatí se uvažovat nad investicí do speciálních zvukově izolačních oken. Ta jsou opatřena speciálním vrstveným zasklením, které venkovní hluk dokáže zmírnit. To je případ i našich oken v úpravě KLIDEA, díky níž je okno schopné zvuk utlumit až o 70 %,“ uvádí Ing. Milena Tomčíková ze společnosti VEKRA.
Foto: Vekra
Nová okna tedy do vašeho života přinesou nejen úsporu za vytápění, ale i další podstatné benefity, kvůli kterým rozhodně stojí zato tento zásadní krok podstoupit.
Více na www.vekra.cz.