24.04.2020
Komerční sdělení
Zdá se, že otázka jak ochránit interiéry před přehřátím bude i letos velmi ožehavá.
Venkovní žaluzie, rolety či screeny, které chrání interiéry a terasy před nadměrným množstvím slunečních paprsků, nás mohou ochránit ještě lépe, pokud je propojíme se slunečním čidlem a naučíme je automaticky reagovat na intenzitu slunečního svitu.
Stažení rolet či markýz omezí nebo zcela zabrání slunečním paprskům proniknout do interiéru a ochrání ho tak před přehřátím. Avšak ovládáme-li stínicí prvky manuálně či dálkovým ovladačem, můžeme na sluneční svit reagovat, pouze pokud jsme doma. V době naší nepřítomnosti při slunečném počasí je necháváme pro jistotu stažené celý den. Tím však trpí pokojové rostliny i domácí mazlíčkové.
Současné technologie automatizace domácnosti umožňují vzdáleně, prakticky odkudkoliv, ovládat všechny stínicí prvky prostřednictvím internetového připojení. Může se tedy zdát, že je tento problém vyřešen – je přece možné zadat systému čas, kdy chceme stínit. Počasí se však nemusí chovat podle našeho harmonogramu. Můžeme tedy sledovat aktuální průběh počasí a zasílat roletám či žaluziím příslušné pokyny. To však vyžaduje naši pozornost a vytrhuje od důležitějších činností. Nejefektivnějším řešením problému je tedy využití slunečních čidel, která umožňují automaticky stínit jen tehdy, když to má smysl.
Foto: archiv redakce Sunis WireFree io je diskrétní bezdrátové sluneční čidlo pro motorizované předokenní rolety, terasové markýzy, venkovní látkové rolety a venkovní žaluzie. Lze ho umístit kdekoli na vnější straně domu nebo bytu bez elektrického připojení.
Jak fungují?
Bezdrátová sluneční čidla, která nabízí společnost Somfy, slouží k automatickému zatažení rolet či žaluzií či vysunutí markýzy, jakmile sluneční svit dosáhne určité intenzity. Na rozdíl od jiných výrobců umožňují zpětnou vazbu v reálném čase. Sluneční čidlo poskytuje informace o množství slunečního svitu a na displeji mobilu, tabletu či počítače lze sledovat aktuální stav připojeného zařízení, tedy nakolik jsou rolety zatažené, jak jsou naklopeny lamely žaluzií a podobně. „To pomáhá i správnému nastavení čidla,“ vysvětluje Jan Hrnčíř, produktový manažer Somfy. „Stačí počkat si na slunečný den a ve chvíli, kdy chcete rolety zatáhnout, odečtete z čidla aktuální množství luxů a s touto hodnotou pak můžete dále pracovat. Obvykle stačí jedno čidlo pro celý dům. Instaluje se jednoduše podle obrázkového návodu, zároveň jsou v návodu tipy, kam ho umístit, aby dobře snímalo, nejčastěji na fasádu domu či plot.“
Foto: archiv redakce
Chytré ovládání
„Čidlo lze jednoduše propojit s motory prvků, které chceme na základě údajů o slunečním svitu ovládat, ale mnohem efektivněji ho lze využít při zapojení do systému chytré domácnosti TaHoma,“ říká Jan Hrnčíř. „Takové využití dává mnohem větší svobodu. Můžete vybrat a měnit si to, co je důležité, například po nějaké době fungování zjistíte, které žaluzie má smysl při větší intenzitě svitu stínit a nakolik. A to velice jednoduše, pouhým přetahováním ikon systému zadáte, co se má slunečním čidlem ovládat, a nastavíte podmínky, za jakých se má provést konkrétní úkol. Například při hodnotě slunečního svitu 55 000 luxů se žaluzie v kuchyni zatáhnou úplně, v dětském pokoji se lamely naklopí na 45 stupňů, ložnice zůstane nestíněna, protože je na neosluněné straně domu…“
Foto: archiv redakce
Řídicí jednotka TaHoma Premium umožňuje ovládat všechna zařízení v domácnosti prostřednictvím internetového připojení přímo z domova nebo vzdáleně odkudkoliv pomocí aplikace pro mobilní telefon, tablet a webového rozhraní v počítači. Do systému lze zapojit takřka vše v domácnosti – stínicí prvky, osvětlení, okna, vrata a brány, prvky bezpečnostního systému i regulovat vytápění...
Chytré scénáře
Sluneční čidla nemusí sloužit jen k regulaci stínění domu, lze s nimi spárovat i další zařízení a vytvářet automatické scénáře pro různé situace. Například je-li venku příšeří, třeba 15 000 luxů, aktivuje se scénář reagující na tuto situaci – rozsvítí potřebná světla, a to třeba i s ohledem na konkrétní den v týdnu.
Do scénáře lze zapojit i vytápění, kotel pak nemusí ve slunných zimních dnech startovat a zbytečně topit, naopak se vytáhnou žaluzie, aby se mohl interiér prohřát sluncem. V létě čidlo pomůže i s ohřevem vody v bazénu – voda prochází solárními panely jen tehdy, svítí-li slunce.
Foto: archiv redakce
Bezpečnost
Při použití bezdrátových systémů občas vznikají obavy o bezpečnost domácností, které je používají. Systém TaHoma využívá vysoce bezpečnou technologii io-homecontrol®, kde je úroveň zabezpečení srovnatelná s běžnými on-line bankovními systémy, tedy vysoce odolná proti prolomení hackery.