17.06.2024
Komerční sdělení
Pravidelně větrat i za letního parna a přitom nepřehřívat interiér umožňuje rekuperace, díky které lze velmi účinně získávat zpět nejen teplo, ale i chlad. A tím samozřejmě šetřit. Jak to funguje? A proč se nevyplatí větrací jednotku před dovolenou vypnout?
Princip toho, jak komfortní větrací jednotka funguje, lze poměrně snadno vysvětlit na příkladu, kdy je venku 35 °C, zatímco interiér máme nachlazený na 20 °C: „Otevřením okna si dovnitř sice pustíme čerstvý vzduch, ten ale bude o 15 °C teplejší. Díky řízenému větrání s rekuperací tepla a chladu však lze vyměnit vydýchaný vnitřní vzduch tím venkovním, a přitom odpadním chladnějším vzduchem snížit teplotu toho přiváděného. Ve výsledku tak do domácnosti nepustíme 35°C vzduch, ale například 22°C,“ vysvětluje Ing. Roman Šubrt, obchodně technický zástupce Zehnder, výrobce systémů komfortního větrání s rekuperací tepla, a dodává: „V takovém případě nám stačí, aby klimatizační soustava dochladila pouze o 2 °C, nikoliv o 15 °C. Výsledná úspora se pak rovná množství energie, jenž není potřeba vynaložit na snížení teploty v interiéru.“ I během horkých letních dní si tak doma můžete dopřát příjemně chladný a přitom čerstvý vzduch, aniž byste si museli dělat vrásky nad vysokým účtem za energie.
Foto: Zehnder
Nevypínat, temperovat!
Mnozí se pak domnívají, že při dočasném vypnutí systému řízeného větrání s rekuperací tepla, například při odjezdu na dovolenou, ušetří. Z pohledu spotřeby energií je však mnohem efektivnější stabilní temperování vzduchu. „Má-li být rekuperace maximálně účinná, musí fungovat nepřetržitě,“ upozorňuje Bc. Pavel Vořech, produktový manažer pro komfortní větrání Zehnder, a pokračuje: „V případě potřeby je možné využít integrovaných technologií samotných jednotek – například naše větrací jednotky Zehnder ComfoAir Q nabízejí úsporný režim „AWAY“, při kterém jednotka pracuje na minimální výkon a spotřeba energie je naprosto zanedbatelná – pouze kolem 10 W.“ To ještě minimalizuje už tak nízké náklady na provoz větrací jednotky, které se v běžném rodinném domě pohybují v řádu nižších stovek korun měsíčně, nikoliv tisíců korun, jak se mnozí domnívají. Ovšem vypínání větrací jednotky v době dovolené s sebou nese i zdravotní riziko. „Při vypnutí jednotky zůstane veškerá aktuální vlhkost uvnitř domu, což po několika týdnech způsobí vznik plísní uvnitř rozvodů,“ dodává odborník.
Foto: Zehnder
Více na www.zehnder.cz.